گرمابی: بازاری تشنه داریم/ ارزش پول در ایران پایین است
گرمابی: بازاری تشنه داریم/ ارزش پول در ایران پایین است

یک عضو کمیسیون صنایع و معادن معتقد است، وقتی صد هزار پراید تولید می‌شود و تقاضا در عرض ده دقیقه به اتمام می‌رسد این خود نشان‌دهنده یک بازار تشنه است و دلالان تشنه چنین بازاری هستند.

حمید گرمابی، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، در گفت‌و‌گو با خبرنگار اقتصادی ایونا Ivna، در خصوص اختلال در بازارهای مختلف، اظهار کرد: چند عامل پس از دستگیری این افراد در بازار وجود دارد که باعث تغییرات و تفاوت قیمت در بازار و کارخانه‌ها می‌شود از جمله این عوامل بحث عرضه و تقاضاست این مهم‌ترین دلیل در اختلاف‌ قیمت‌هاست.

وی در پاسخ به این سوال که چه عاملی باعث بسته شدن سایت‌های پیش فروش خودرو در عرض چند دقیقه می‌شود خاطرنشان کرد: به عنوان مثال وقتی صدهزار پراید تولید می‌شود و تقاضا در عرض ده دقیقه به اتمام می‌رسد، این خود نشان‌دهنده بازار تشنه است و دلالان تشنه چنین بازاری هستند و قاعدتا فروشنده در بازار آزاد قیمت را افزایش می‌دهد.

گرمابی ادامه داد: مهم‌ترین راهکار برای بهتر شدن این شرایط، افزایش تولید است تا مبادله عرضه و تقاضا در بازار حفظ شود. خودرو به یک کالای سرمایه‌گذاری تبدیل شده با توجه به اینکه ارزش پول در ایران پایین آمده است و مردم برای حفظ ارزش پول خود به سمت بازار طلا، سکه، ارز، بورس و خودرو هجوم می‌آورند. بنابراین سرمایه خود را تبدیل به کالا کرده که خودرو به دلیل این‌که راحت‌تر به نقدینگی می‌رسد، تقاضای بیشتری دارد. این دو عامل اصلی برای افزایش قیمت‌ها شده است.

گرمابی تصریح کرد: عامل دیگری هم وجود دارد به نام تورم سالانه که فاصله قیمت بین بازار و کارخانه را بیشتر می‌کند. این نگران کننده است؛ چون این سود نه به جیب مصرف‌کننده می‌رود نه به جیب تولیدکننده و تنها کسی که در این میان به منفعت مالی خود می‌رسد دلال و واسطه‌گر بوده که در بازار همه صنوف وجود دارد.

وی افزود: این عوامل از سمت دولت و دستگاه‌های اجرایی و قوه قضاییه باید کنترل و پای این دلالان از بازار بریده شود تا قیمت‌ها به صورت منطقی به اجرا گذاشته شده و مصرف‌کننده بتواند ارزش پولی خود را حفظ کرده و این آشفتگی و بی سر و سامانی در بازار از بین برود.

این عضو کمیسیون صنایع و معادن در پایان گفت: چند بند در زمینه مبارزه با فساد و رانت توسط نمایندگان تصویب شده که باید هر چه سریع‌تر و شدیدتر اعمال شود تا بازار به حالت عادی خود بازگردد. همه این موارد به اتحاد و همبستگی سه قوه محترم دارد که بتوانند مشکلات را حل کنند.

 

خبرنگار: معصومه عاروان