اصفهان در معرض تهدید است
اصفهان در معرض تهدید است

یک نماینده مجلس معتقد است که کم آبی و خشک‌‍سالی اصفهان باعث شده که آب در رودخانه زاینده رود جاری نباشد و پل‌های تاریخی این منطقه در معرض تهدید قرار گرفته و آن زیبایی و نشاطی که باعث می‌شد گردشگران به سمت اصفهان بروند برای دوستداران تاریخ و گردشگران از بین برود.

حسین محمد صالحی دارانی، نماینده مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار ایونا Ivna در خصوص کم آبی در اصفهان، اظهار کرد: کم آبی و خشک‌‍سالی که شامل این منطقه شده است باعث شده که آب در رودخانه زاینده رود جاری نباشد و پل‌های تاریخی اصفهان در معرض تهدید قرار گرفته و آن زیبایی و نشاطی که باعث می‌شد گردشگران به سمت اصفهان بیایند برای دوستداران تاریخ و گردشگران از بین برود.

وی افزود: از سوی دیگر باید دید که با این همه خشک‌سالی که در اصفهان وجود دارد و متاسفانه کمی آب منطقه غرب استان اصفهان که حوزه انتخابیه ماست شامل شهرستان‌های فریدن، فریدون شهر و بویین، میان دشت آبخیز مهم زاینده رود به حساب می‌آید. در این چند سال کم آبی باعث شد ذخیره پشت سد کم شود. وقتی آب شرب اولویت اول است باید مدیریت لازم برای شرایط موجود انجام گیرد اما متاسفانه به دو دلیل آب زاینده رود در اصفهان رها سازی می‌شود.

این نماینده مجلس تصریح کرد: برای جذب گردشگر در ایام عید در اسفند ماه تا آخر خرداد آب جاری می‌شود که در ایام عید به دلیل جذب گردشگر و به دلیل کشاورزی پایین دست رها سازی صورت گرفته و باعث کاهش ذخیره آب سد می‌شود. باید مدیریت لازم انجام گیرد. زمانی که آب کم است و سد زاینده رود هم آبی ندارد این همه رهاسازی آب برای چیست؟ صرفا همه چیز را فدای کارهای گردشگری شود یا همه چیز را فدای قطب کشاورزی شرق اصفهان کنیم، در حالی که مناطق بالا دست هم جزو حوزه کشاورزی هستند و به دلیل اینکه در این سال‌ها بارندگی کم بوده دچار آسیب و فرو نشست زمین هم شده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: حفظ زاینده رود و زنده بودن آن و جاری شدن آب نه تنها حیات شهر اصفهان را برمی‌گرداند بلکه زیبایی‌ها و جذابیت‌های تاریخی شهر را هم دو چندان می‌کند.

صالحی در پایان گفت: ما مخالف نیستیم و امیدواریم به روزی برسیم که دوباره آب با مدیریت صحیح و درست و جلوگیری از برداشت‌های غیر عادلانه و خارج از قانونی که در حاشیه اصفهان صورت می‌گیرد با جلوگیری از آن‌ها دوباره بشود آب را به زاینده رود جاری کرد و در رگ‌های این بدن مرده خون جاری شده و حیات دوباره به زاینده رود برگردد.

 

خبرنگار: نسترن شاکر