چرا افزایش قیمت مسکن متوقف نمی‌شود؟
چرا افزایش قیمت مسکن متوقف نمی‌شود؟

یک کارشناس عمران گفت: به دلیل اینکه تقاضا بیشتر از عرضه است به تبع در بازار شاهد افزایش قیمت مسکن هستیم.

سید حسین افضلی، استاد دانشگاه و کارشناس عمران، به خبرنگار اقتصادی ایونا Ivna، گفت: پارامترهایی که در قیمت مسکن تاثیر دارند روی قیمت مسکن تاثیرگذار شده اعم از مصالح ساختمانی، دست‌مزدها و عوارض حقوق شهرداری که گرفته می‌شود.

وی ادامه داد: این موارد در قیمت تمام شده مسکن تاثیر دارند. از آنجایی که دست‌مزد کارگران، قیمت زمین، مصالح و همه عوامل موثر در این قضیه متاثر از قیمت بازار شده و این تغییر رویه‌ای که اثر خود را در قیمت‌ها می‌گذارد بازار مسکن را متلاطم کرده است.

افضلی تصریح کرد: این‌ها را نمی‌شود دستوری عمل کرد به همین خاطر افزایش قیمت را در مسکن داریم. در بحث عرضه و تقاضا ما چند سال است که متناسب با نیاز، تولید نداشته‌ایم.

این کارشناس عمران اظهار کرد: یعنی ما سالی حدود ۷۰۰ الی ۷۵۰ هزار متقاضی مسکن داشتیم. درصورتی که به طور متوسط تولید ما ۲۰۰ الی ۲۵۰ هزار بوده است.

وی افزود: به دلیل اینکه تقاضا بیشتر از عرضه است به تبع در بازار شاهد افزایش قیمت مسکن هستیم.

این کارشناس عمران در پایان گفت: در بخش‌های دیگری که جذب سرمایه دارند مثل کشاورزی، صنعت یا بورس که جذب سرمایه را نداریم به دلایل مختلفی یا ریسک سرمایه‌گذاری آن بالاست این حرکت خود عامل دیگریست در راستای افزایش قیمت مسکن و مردم به سمت بازار مسکن هجوم می‌آورند.

 

خبرنگار: معصومه عاروان

پایگاه خبری نگاه ایرانیان_ایونانیوز