پاکزادیان مقدم: اقتصادمان اضافه وزن بالایی دارد!
پاکزادیان مقدم: اقتصادمان اضافه وزن بالایی دارد!

یک استاد حوزه مدیریت کسب و کار معتقد است، تاریخ ایران نشان داده که ما هیچ برنامه‌ریزی برای اتفاقاتی که در آینده قرار است رقم بخورد را نداریم چه برسد به این که اتفاقات ناخواسته‌ای در این میان به وجود آید.

ایمان پاکزادیان مقدم، مدرس دانشگاه و استاد مدیریت کسب و کار در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایونا در خصوص موج دوم تغییرات و تحولات کسب و کار پس از کرونا گفت: اولین اتفاقی که پس از کرونا رخ می‌دهد، این است که مردم عادت می‌کنند ترس از کرونا را نداشته باشند. وقتی مردم عادت کنند لایف استایل آنها تغییر پیدا می‌کند و این نترسیدن باعث می‌شود که مردم از سلامت به دور باشند و به دنبال حیات و زندگی خود بروند.

این مدرس دانشگاه افزود: از این رو مردم سرمایه و دارایی خود را در بازار بورس، ارز و خودرو ریخته و سرمایه‌گذاری می‌کنند در صورتی که از این دو بازار هیچ علم و تخصصی ندارند و صرفا به این دلیل تلاش می‌کنند تا ارزش پول خود را حفظ کرده باشند.

پاکزادیان مقدم تصریح کرد: حالا اگر در این میان بیماری جدیدی شبیه کرونا مثل وبا دوباره وارد زندگی مردم شود، آن زمان است که یک بار دیگر ترس وارد زندگی آن‌ها می‌شود. چون مردم با یک سری عادت‌ها شروع به زندگی کردند: ماسک می‌زنند، از دستکش استفاده می‌کنند و این جزیی از لایف استایل آن‌ها شده است اما فراموش کرده‌اند اگر یک چیزی بدتر از کرونا مثلا از طربق آب آشامیدنی وارد زندگی‌مان ‌شود، مجدد چه اتفاقی برای ما خواهد افتاد. در این میان هم دولتمردان ممکن است به این موضوع توجهی نداشته باشند.

این استاد کسب و کار خاطرنشان کرد: چیزی که در بیماری کرونا مشهود  است، این است که مردم در این میان درآمدزایی کردند. همانطور کسی که در کسب و کار پارچه و پوشاک فعالیت داشت، یک فضای اقتصادی برای خود به وجود آورد که به جای فروش پارچه به فکر تهیه ماسک باشد و در همه دنیا این مسأله طبیعی است و مردم به دنبال درآمدزایی هستند.

پاکزادیان مقدم در خصوص حوزه‌های آسیب پذیر در فضای کسب و کار اظهار کرد: در فضای کسب و کار دو حوزه آسیب پذیر داریم؛ بنده به عنوان یک فعال اقتصادی می‌دانم مردم به چه چیزهایی نیازمند می‌شوند و آن نیازها را انبار می‌کنم و آن فضا را برای خودم به وجود می‌آورم. دوم این‌که اقتصاد دچار یک چاقی شده و در حال ترکیدن است. اقتصادی که در حال حاضر شاهد آن هستیم، اقتصادی است با اضافه وزن بالا. در این راستا بیماری‌های دیگری مثل مشکلات روانی برای مردم به وجود می‌آید. مردم به اولین مشکلی که بر می‌خورند، سلامت روانی است و این سلامتی را از دست می‌دهند.

این فعال اقتصادی گفت: تاریخ ایران نشان داده است که ما هیچ برنامه‌ریزی برای اتفاقاتی که در آینده قرار است رقم بخورد را نداریم چه برسد به این که اتفاقات ناخواسته‌ای در این میان به وجود آید. امیدوارم که مردم جهان به خصوص ایران، دیگر دچار اینچنین ویروس همه گیری نشوند.

خبرنگار: معصومه عاروان