«باباموسی» خطر پنهانِ محیط زیست
«باباموسی» خطر پنهانِ محیط زیست

زباله‌های عفونی و بیمارستانی بجنورد، بدون طی کردن روند بی‌خطرسازی، در منطقه «باباموسی» در محل دفن زباله‌های این شهرستان رها می‌شوند.

به گزارش گروه خبری ایونا Ivna، زباله‌های عفونی بیمارستانی از جمله خطرناک‌ترین و آلوده‌ترین پسماندها محسوب می‌شود که برای دفن استاندارد این نوع پسماند و بی‌خطرسازی آن‌ها شرایط خاصی در نظر گرفته می‌شود. با این وجود زباله‌های عفونی و بیمارستانی بجنورد، بدون طی کردن روند بی‌خطرسازی، در منطقه «باباموسی» در محل دفن زباله‌های این شهرستان رها می‌شوند. همین امر به شدت بهداشت و سلامت محیط زیست و شهروندان این منطقه را تهدید کرده و می‌تواند موجب انتقال و شیوع بیماری‌های خطرناکی شود.

دلاور نجفی، کارشناس محیط زیست طبیعی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی ایونا Ivna در خصوص خطرات رهاسازی پسماندهای بیمارستانی در طبیعت، اظهار کرد: در این جریان دو مورد وجود دارد، اول، بحث سلامت انسان‌ها و دوم، آلودگی محیط زیست.

وی افزود: قطعا پسماندهای بیمارستانی یکسری آلودگی‌ دارند. آلودگی‌های میکروبی، ویروسی و عفونی که برای سلامت انسان مضر است. البته این پسماندها پروتکل خاص امحاء دارد یعنی اینکه باید زباله‌ها و پسماندهای بیمارستانی از سایر پسماندها جدا شوند. حتی در اکثر مواقع پسماندهای بیمارستانی را خطرناک‌تر از پسماندهای صنعتی و پرتوزا می‌دانند.

نجفی اذعان کرد: از جمع‌آوری در مبدا گرفته تا چگونگی امحاء پسماندهای بیمارستانی روش خاص خود را دارد که سازمان محیط زیست قبلا در اختیار وزارت بهداشت و افرادی که قرار است این اقدامات را انجام دهند، قرار داد که این شرایط باید به همان طریق انجام بگیرد. جمع‌آوری در مبدا که از یک اتاق پانسمان شروع می‌شود تا امحا و از بین بردن که یک سیکل و پروتکل یا شیوه نامه‌ای دارد که براساس آن باید انجام گیرد و اگر جایی خلاف آن انجام شود، تخلف و جرم است که این افراد بایستی رعایت کنند.

وی متذکر شد: باتوجه به اینکه محیط بیمارستان، محیطی است که پسماندهای آن قاعدتا یکسری ابزارآلاتی هستند که حتی در بعضی از جاها قطعات و اجزایی از بدن انسان هاست که آلودگی‌های خاص خود را دارد. که باید به شیوه مناسب امحاء شود که اگر انجام نگیرد برای سلامت انسان‌ها اثر خیلی بدیهی دارد و تکثیر این‌ها به طبیعت ضرر می‌رساند. حالا چه مستقیم افرادی که در معرض این آلودگی‌ها قرار می‌گیرند چه غیر مستقیم که آلودگی وارد سیکل حیاتی و زندگی سایر گیاهان و جانوران شده و نهایتا به انسان برمی‌گردد. بعضی از آلودگی‌ها به صورتی است که وارد آب‌های زیرزمینی خواهد شد حتی از راه هوا نیز سلامت انسان‌ها را با خطر مواجهه می‌کند.

نجفی خاطرنشان کرد: اگر این پسماندهای بیمارستانی را حتی به عنوان پسماند عادی در نظر بگیریم و بگوییم این پسماندها هیچگونه آلودگی میکروبی و ویروسی نیز ندارند برای مثال جلد سرم، شیشه، سوزن در طبیعت رها شوند، برگرداندن همه این پسماندها به طبیعت سال‌های متوالی طول خواهد کشید. زمانی که تجزیه یک کیسه فریزر ۳۰۰ سال طول میکشد، خب یک جلد سرم یا یک کپسول و آمپول چقدر زمان برای تجزی شدن لازم دارد؟ این‌ها برگشت‌شان به سیکل و چرخه طبیعت سالیان سال به طول می‌انجامد. به طور حتم در تصاویر یا فیلم‌هایی که توسط دوستداران محیط زیست منتشر می‌شود، دیده‌اید که رهاسازی یک طناب نایلونی در طبیعت باعث مرگ فلان پرنده یا باعث مشکل برای آن آبزی شده است. در واقع باید گفت امکان این نیز وجود دارد که این پسماندها به آب‌های زیرزمینی نفوذ کنند یا حتی وارد میکروارگانیک‌های خاک شوند یعنی آلودگی خاک، آب و هوا را به دنبال دارند.

وی در پایان گفت: بایستی حساسیت روی پسماندهای بیمارستانی بیش‌تر باشد چراکه به مراتب از زباله‌های خانگی، پسماندهای صنعتی، راه آب کشاورزی و… خطرناک‌تر است، چه برای سلامت انسان‌ها، چه برای طبیعت و محیط زیست.

 

خبرنگار: نسترن شاکر