بادامچی: با حقوق‌های اندک نمی‌توان زندگی را اداره کرد
بادامچی: با حقوق‌های اندک نمی‌توان زندگی را اداره کرد

نماینده اسبق مجلس شورای اسلامی گفت: جوانان می‌دانند که با حقوق‌های اندک نمی‌توان زندگی را اداره کرد.

به گزارش گروه خبری ایونا Ivna، پس از ۲۰ سال در حوزه طلاق و براساس دو شاخص مهم نرخ طلاق کاهش پیدا کرده که نشان دهنده تحکیم و پایداری حوزه خانواده است. یعنی طلاق از ۸.۶ دهم به ازای هر ۱۰۰۰ زن متاهل به ۷.۹ دهم کاهش یافت.

اما باید این را نیز در نظر داشت که در زندگی و وضعیت اقتصاد امروزی، جوانان کمتر از گذشته به فکر ازدواج و تشکیل خانواده می‌افتند.

حقوق‌هایی که کفاف اجاره خانه را نمی‌دهد

محمدرضا بادامچی، نماینده اسبق مجلس شوراس اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی ایونا Ivna در خصوص کاهش آمار طلاق اظهار کرد: در حال حاضر نه اقتصاد خانواده رونق پیدا کرده نه شکوفایی ازدواج رخ داده است تا بخواهیم مساله طلاق را بررسی کنیم. زمانی که آمار ازدواج پایین می‌آید مشخصا آمار طلاق هم کاهش می‌یابد.

وی در خصوص راهکار تشویق ازدواج جوانان گفت: ممکن است خودمان را فریب دهیم که وضعیت اقتصاد خوب و وضعیت ازدواج هم بهبود یافته است. اگر در یک جامعه معمولی زندگی می‌کردیم، همان جامعه روستایی ۳۰ سال قبل مصرفی و زندگی شهری نبود، می‌توانستیم این حرف را بزنیم. اما حالا زندگی‌ها شهری شده و ازدواج ساز و کار خود را دارد.

بادامچی افزود: ازدواج‌های امروزی خانه، ابزار خانه و دیگر شرایط را نیاز دارد که ما نمی‌توانیم این موارد را از ازدواج جوانان کسر کنیم.

وی تصریح کرد: امروزه اگر یک جوان نتواند یک کار معمولی و کوچک یا حتی قسمتی از زندگی تامین کند خب طبیعتا تن به ازدواج نمی‌دهد.

بادامچی در پایان گفت: جوانان می‌دانند که با حقوق‌های اندک نمی‌توان زندگی را اداره کرد اما راضی هستند، کاری داشته باشند تا بعدا مسئولیت یک زندگی را بر عهده بگیرند. فردی که با مدرک لیسانس استخدام می‌شود با حقوق دریافتی‌اش حتی نمی‌تواند اجاره یک خانه را بدهد ولی علی‌رغم آن جوانان حاضر هستند در یک شغلی مشغول به کار شوند تا در قدم بعدی به سوی ازدواج بروند.

 

خبرنگار: نسترن شاکر