حسن بیگی: بالاخره ته خیار تلخ است/ دو خطر بیخ گوش ماست
حسن بیگی: بالاخره ته خیار تلخ است/ دو خطر بیخ گوش ماست

یک نماینده سابق مجلس معتقد است، در حال حاضر دو‌ خطر بیخ گوش ایران است که باید رفع شود.

ابوالفضل حسن بیگی، نماینده سابق مجلس شورای اسلامی، به خبرنگار سیاسی ایونا Ivna، در واکنش به اظهارات کواکبیان و برخورد تند نمایندگان مجلس یازدهم به وزیر امور خارجه، گفت: موضوع باید به چند شکل مورد بررسی قرار بگیرد. لذا در مرحله اول همه می‌دانیم شرایط بین‌المللی، شرایط بسیار سخت است. موضوع کرونا اقتصاد جهانی را تحت تاثیر قرار داده و لذا شاهد هستیم که شرکت‌های بزرگ با معضلات اقتصادی مواجه شده‌اند که نیروهای خود را اخراج کرده و اعلام ورشکستی کرده‌اند.

وی ادامه داد: نکته دوم، موضوعات در جمهوری اسلامی قرار بر این بود که از منظر انقلاب اسلامی، مردم و مسایل ملی طرح و بیان شود. لذا بنده در مجلس سوم، چهارم و دهم نماینده بوده‌ام. همواره اعتقادم بر این بود که هرگاه اختلافی در میان قوا به وجود بیاید ما از دو ناحیه به شدت ضربه خواهیم خورد. اول بخش خارجی که خارجی‌ها در راس آن‌ها غربی‌ها و آمریکایی‌هاست که از آب گِل آلود ماهی می‌گیرند و در این راستا آنچه که در توان داشته باشند بر ملت ایران ظلم می‌کنند.

حسن بیگی افزود: بخش دوم، بحث داخلی است که سودجویان و عناصری که دنبال هنجارشکنی و به دنبال فرار از قانون هستند اقدامات سودجویانه به نفع خود را دارند و در نهایت دودی که از آن بر می‌خیزد به چشم مردم می‌رود. امروز ما شاهد هستیم که آمریکایی‌ها از اختلافات داخلی ایران به نوعی بزرگ‌ترین سوءاستفاده‌ها را می‌کنند. در طول تاریخ چهل ساله شاهد بودیم که امام عظیم‌الشان و رهبر عزیزمان تاکید داشتند و دارند که ما به وحدت روی آوریم و مصلحت کشور را در نظر داشته باشیم. تامین نیاز مردم، اقتصاد و معیشت را تحت چالش داخلی و خارجی قرار ندهیم.

نماینده سابق در مجلس خاطرنشان کرد: در کمیسیون امنیت ملی بنده بارها به آقای ظریف منتقد بوده‌ام. هیچ‌گاه سعی بر این موضوع که تذکرات به بیرون جهت این که فضای مجازی سوء استفاده کند را نداشتیم. همچنین در داخل شاهد هستیم علیرغم این‌که چهل سال از پیروزی انقلاب اسلامی گذشته ما هنوز خلاءهای قانونی در بخش مسکن، کشاورزی و … را داریم. به جای این‌که وقت برای دعوا و نزاع بگذاریم و همدیگر را متهم کنیم در جهت حل مشکلات و معضلات اقتصادی مردم قدم برداریم و مردم نیز به عدالت رای می‌دهند.

حسن بیگی تاکید کرد: امروز جای این مباحث نیست. مقام معظم رهبری بیشترین عنایت را به دولت، مجلس و قوه قضاییه داشتند و دارند. برای این‌که مسایل کشور و مردم را مرتفع کنند. بنده به آقای ظریف این انتقاد را داشتم که شما وزیر خارجه هستید و با همه امکانات خود با سفارت‌خانه‌ها، سفرا و کاردان‌های خود و از طرفی با هماهنگی سفارت خانه‌ها و نیروهای مسلح در جهت تامین منافع مردم اقدام کند و نباید نظاره‌گر بود یک قدم بردارید. باید منافع برجام را جهت منفعت مردم حل کرد و اقدامات به نفع کشور باشد.

وی یادآور شد: شاهد هستیم ضعف‌هایی در سران قوه است. زیرا با افزایش و کاهش یافتن ارز به معیشت و اقتصاد مردم فشار وارد نمی‌شد. وقتی می‌گوییم دولت، یعنی همه دولت از رییس جمهوری گرفته تا به وزرا که باید برای مشکلات اقتصادی پاسخگو باشند. بالاخره ته خیار تلخ است. این تلخی برای همه است نه برای یک نفر. زمانی بعضی از تندروها و آدم‌هایی که سیمان مغز هستند در فضای مجازی اعلام می‌کردند سرمایه ‌گذاری بیشتری در بخش فرآروده های پتروشیمی انجام ندهیم. الان شاهد هستیم که بالغ بر ۲۰ میلیون دلار از محل پتروشیمی فرآورده‌های نفتی تامین می‌شوند. در حال حاضر عربستان سعودی ۲۵۰ میلیون دلار از پالایشگاه‌های خود سود برداشت می‌کند.

نماینده سابق مجلس در پایان گفت: در حال حاضر دو خطر بیخ گوش ماست. یکی کرونا که شوخی ندارد و ساخته دست بشر است و اقتصاد جهانی را مشکل‌ساز کرده است. دوم اگر اقتصاد مقاومتی را عملی نکنیم و گوش به فرمان مقام معظم رهبری نباشیم از مشکلات اقتصادی نمی‌توانیم به راحتی عبور کنیم. سخنان کواکبیان هم بُرد حزبی و خوراک داخلی دارد.

خبرنگار: معصومه عاروان