عباس زاده مشکینی: برجام می‌تواند یک قرارداد و تعامل بُردبُرد باشد
عباس زاده مشکینی: برجام می‌تواند یک قرارداد و تعامل بُردبُرد باشد

یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: برجام می‌تواند یک قرارداد و تعامل بُردبُرد باشد.

محمود عباس زاده مشکینی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، به خبرنگار سیاسی ایونا Ivna، گفت: برجام یک پروژه سیاسی در ابعاد بین‌المللی فی مابین ایران، کشورهای اروپایی و آمریکا بود.

وی ادامه داد: دیپلمات‌های کشور ایران دنبال مذاکرات بودند که در چارچوب قواعد بین‌المللی حرکت کنند و بتوانند از حقوق جمهوری اسلامی ایران در حوزه تکنولوژی هسته‌ای دفاع کنند. طبیعتا دنیا، دنیای رقابتی است. تکنولوژی هسته‌ای پیشران سایر حوزه‌های تکنولوزی شده و اروپایی‌ها می‌خواستند به طور طبیعی برای ما ایجاد محدودیت کنند.

عباس زاده مشکینی خاطرنشان کرد: ما هم به دنبال راه کم هزینه بودیم و به تعبیری از طرفی دیگر جمهوری اسلامی ایران را با توجه به امپراطوری آمریکایی و غربی که علاقه و پیشبرد اهداف خود در گفت‌و‌گو را نداشت معرفی می‌کردند. ما نیز باید حقانیت، اخلاق، جدیدت و افتدار خود را نشان می‌دادیم.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در پایان گفت: این ملاحظات باعث شد جمهوری اسلامی ایران در مسیر گفت‌وگو با طرفین ۵+۱ قرار بگیرد و نهایتا طرف غربی بود که به تعهدات خود پایند نبود. جمهوری اسلامی ایران نیز یک اهرم‌هایی را دارد. در صورتی که طرف مقابل به تعهدات خود پایند نباشد ایران از همین اهرم‌ها استفاده می‌کند. امیدوارم بقیه طرفین تحت حمایت یک جانبه آمریکا قرار نگیرند و چنین رویه‌ای را نداشته باشند که باعث نشوند برجام را به جای اینکه می‌تواند یک قرارداد و تعامل بُردبُرد باشد به یک روند باخت باخت تبدیل کنند.

 

خبرنگار: معصومه عاروان