تاثیر مسائل مادی در کاهش جمعیت
تاثیر مسائل مادی در کاهش جمعیت

خاتمی گفت: عدم علاقه جوانان به ازدواج در بحث افزایش جمعیت قطعا تاثیرگذار است.

سید مسعود خاتمی، نماینده دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی ایونا Ivna در خصوص سیاست‌های افزایش جمعیت اظهار کرد: اواسط و اواخر دهه ۶۰ بحث کاهش جمعیت یک دستور جدی بود. یک سری قوانین در راستای این مسئله تصویب شد. بعد از بررسی این موضوع، متوجه ضررها و خطرهای کاهش جمعیت شدند و با تاکید مسئولان قرار شد که این سیاست‌ها تغییر کند. از آن زمان سیاست بر این شد که خانواده‌ها را برای فرزندآوری تشویق کنند. زمانی که گفته می‌شود، فرزند چهارم یارانه نمی‌گیرد، این برخلاف سیاست هاست.

وی افزود: بایستی نرخ موارد افزایش جمعیت به میزان مطلوب برسد تا در آینده با کشوری پیر و کاهش جمعیت روبرو نشویم.

خاتمی در پاسخ به سوال خبرنگار ایونا Ivna مبنی بر «بیمه ناباروری چه تاثیری بر افزایش جمعیت می‌گذارد؟» گفت: این درصد کمی از این مسائل را پوشش میدهد. در هر صورت بیمه ناباروری، تشویقی برای فرزندآوری است. افرادی که به هر دلیلی نمی‌توانند بچه‌دار شوند و برای این روند نیازمند استفاده از دستگاه و تجهیزات خاصی هستند، باید هزینه این موارد را کاهش دهند تا با کمک دولت بتوانند مشکل‌شان را حل کنند.

 

وی در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار ایونا Ivna مبنی بر «جوانان امروزی ما به دلیل مسائل مادی علاقه‌ای به ازدواج و تشکیل خانواده ندارند، این مسئله تاثیری بر افزایش جمعیت دارد؟» اذعان کرد: قطعا تاثیر گذار است. متاسفانه عدم تشکیل خانواده یک فرهنگ شده است. یکی از دلایلش افزایش هزینه هاست. باید این فرهنگ تغییر کند. جوانان باید حمایت شوند تا برای تشکیل خانواده مشکلی نداشته باشند. البته تغییر این فرهنگ مستلزم گذشت زمان است. این مسئله که خانواده تشکیل نشود و یا زود از هم بپاشد درست نیست.

 

خبرنگار: نسترن شاکر