تذکر هاشمی در خصوص تحقق بودجه غیر نقد در شهرداری
تذکر هاشمی در خصوص تحقق بودجه غیر نقد در شهرداری

رییس شورای اسلامی شهر تهران گفت: شهرداری باید در خصوص تحقق بودجه غیرنقد حساس باشد تا طرح‌های توسعه‌ای در شهرداری دچار مشکل شود.

به گزارش گروه خبری ایونانیوز، محسن هاشمی در جلسه امروز شورای اسلامی شهر تهران با بیان این که ابتدا از زحمات همکاران حوزه خدمات شهری شهرداری تهران و مناطق که از بامداد در حال تلاش برای باز کردن معابر و تسهیل تردد شهروندان هستند، قدردانی می‌کنم، گفت: امیدوارم که این زحمات نیز در کنار بزرگنمایی مشکلات، بی‌طرفانه از سوی رسانه ملی انعکاس پیدا کند.

وی ادامه داد: در هفته‌های آینده، شاهد اوج گرفتن بحث انتخابات در کشور خواهیم بود، همانگونه که رهبر معظم انقلاب در خطبه‌های نماز جمعه اشاره کردند، کشور با تهدیدات و چالش‌های بزرگی که از سوی دولت آمریکا ایجاد شده، مواجه است و تنها مسیر پیش رو، تقویت قدرت ملی و توان کشور است، در این حوزه قطعاً یکی از مهمترین معیارها، افزایش مشارکت عمومی در انتخابات و نشاط فضای سیاسی کشور در ماه آینده است.

به گفته وی سخنان صریح رهبر انقلاب نشان داد که برای نظام، همچنان مشارکت عمومی و پرشور شدن انتخابات، اولویت نخست است و همه دستگاه‌های مسئول موظف هستند که بستر ایجاد مشارکت حداکثری مردم را در انتخابات فراهم کنند. در این میان، وظیفه شورای نگهبان به عنوان نهاد ناظر و فیلتر حضور کاندیداها در رقابت‌های انتخاباتی و سازمان صداوسیما به عنوان رسانه ملی، حساسیت ویژه ای دارد.

وی ادامه داد: اگر بخشی از جامعه احساس کند که بی طرفی در تایید صلاحیت‌ها و یا استفاده از تریبون‌های ملی، رعایت نشده است، طبعاً انگیزه آنان برای مشارکت کاهش می‌یابد، همانگونه که با مهیا شدن زمینه انتخابات الکترونیک و تست آن در انتخابات شورایاری‌ها، اعتماد نسبت به سلامت و دقت در شمارش آرا افزایش یافته است، باید عدالت و بی طرفی در فرایند بررسی صلاحیت‌ها و تخلفات انتخاباتی در هیات‌های نظارت و همچنین حضور جریانات و اشخاص در رسانه ملی، به مردم نشان داده شود تا زمینه مشارکت حداکثری در انتخابات فراهم شود.

رئیس شورای شهر تصریح کرد: با توجه به تهدیدات بی سابقه و اقدامات تروریستی دولت‌های آمریکا و رژیم صهیونیستی علیه نظام، دلسرد کردن مردم، کم رونق کردن انتخابات و کاهش بستر مشارکت مردمی، دقیقاً اقدامی است که ستون پنجم دشمن می‌خواهد در این شرایط حساس به جمهوری اسلامی وارد کند و همه باید مراقب باشیم که در پازل دشمن حرکت نکنیم.

هاشمی در بخش دیگری از سخنانش به گزارش عملکرد ۹ ماهه شهرداری تهران، اشاره کرد و گفت: برای نخستین بار طی سال‌های اخیر، شاهد افزایش چشمگیر شفافیت و بهبود شاخص‌های مالی هستیم. بر اساس این گزارش در ۹ ماهه نخست جاری، با وجود همه مشکلات مانند رکود، تحریم و تورم در کشور و افزایش هزینه‌های جاری، میزان هزینه کرد شهرداری، ۹۲ درصد بودجه یعنی ۸ درصد کمتر از سقف تعیین شده بوده است و میزان تحقق درآمدها، ۹۹ درصد یعنی تقریباً به صورت کامل درآمدها محقق شده که به معنای صفر شدن کسری بودجه و کاهش تعهدات قبلی است و بازپرداخت بدهی‌ها ۷۰۰ درصد و بازپرداخت سود و تسهیلات حدود ۳۰۰ درصد نسبت به بودجه افزایش یافته که البته از نظر درصد قابل توجه اما از نظر رقم، کلان نیست.

وی ادامه داد: از مجموع منابع مدیریت شهری نیز شاهد حدود ۵۰ درصد درآمد پایدار بوده ایم که روند روبه رشدی داشته اما باید بهبود بیشتری پیدا کند.

  • منبع خبر : خبرگزاری مهر