ترس اروپا از آمریکا آنها را مستحق تعبیر «دولت‌های حقیر» کرد
ترس اروپا از آمریکا آنها را مستحق تعبیر «دولت‌های حقیر» کرد

عضو شورای ائتلاف نیروهای انقلاب گفت: سیاست اروپایی‌ها پس از خروج آمریکا از برجام سیاست حقیرانه بود و آن‌ها در مقابل آمریکا ترس و بزدلی داشتند.

به گزارش گروه خبری ایونانیوز، مهدی چمران عضو شورای ائتلاف نیروهای انقلاب در رابطه با اینکه با توجه به عیان شدن رویکرد و موضع اروپا در قبال برجام و طرح مسئله مکانیزم ماشه، سیاست‌ها و رویکردهای دولت نیاز به چه تغییرهایی دارد؟ اظهار داشت: به عقیده من موضع وزارت خارجه در مقابل اروپا موضع کاملاً روشنی بود. اروپایی‌ها مرتباً وعده همکاری دادند و هیچ کاری نکردند و بعد از آن به مکانیزم ماشه تهدید کردند که رهبر انقلاب نیز روز گذشته (جمعه) در این زمینه بیانات و اشاراتی داشتند، مبنی بر اینکه اروپا هیچ کاری نکرده است.

وی در رابطه با تعبیر مقام معظم رهبری نسبت به اروپا به عنوان «دولت های حقیر» عنوان کرد: اروپا واقعاً در مقابل آمریکا یک ترس خارق العاده دارد. با ترس، رودربایستی و خودشیرینی ای که برای متوسل شدن به مکانیزم ماشه داشت می‌توان این را دریافت کرد. البته بعد از اعلام آمریکا مبنی بر اینکه همه اقتصاد ایران را تحریم خواهد کرد اصلاً مکانیزم ماشه دیگر موضوعیتی ندارد. بنابراین اگر کسی از دولت دل بسته آمریکا و اروپا بود فکر نمی‌کنم حالا دیگر دل بستگی به اروپا داشته باشد زیرا اروپایی‌ها چیزی ندارند که به ما بدهند و فقط می‌گویند در برجام بمانید.

عضو شورای ائتلاف نیروهای انقلاب افزود: اروپایی‌ها به اصطلاح می‌گویند بر آنچه تعهد کردید بمانید و ما هم هیچ کاری نمی‌کنیم که می‌توان گفت این به معنای کلاه گذاشتن سر ما است.

چمران در رابطه با اینکه آیا در چنین شرایطی رویکردهای دولت و وزارت خارجه نباید به سمت تعمیق روابط با کشورهای منطقه و شرق برود؟ گفت: وقتی غرب خودش در را می‌بندد و نمی‌خواهد کاری کند ما باید به سمت گسترش منافع خود با همه کشورها برویم و حتی قبلاً هم باید می‌رفتیم. یکی از اشتباهات این بوده که قبلاً به شرق بها ندادند و مشکل ِ حالا به خاطر همان‌ها نیز هست. باید با دو طرف شرق، غرب و کشورهای بی طرف و نظایر آن به خصوص با کشورهای همسایه کارمان را انجام دهیم.

وی ادامه داد: ما ۱۶ کشور همسایه داریم که مبادله تجاری با آنها اصلاً نیازی به مسائل بانکی ندارد یا اگر داشته باشد خیلی راحت می‌توانیم با آنها کار کنیم. نباید اینها را فراموش کنیم.

عضو شورای ائتلاف نیروهای انقلاب با بیان اینکه سیاست اروپایی‌ها پس از خروج آمریکا از برجام سیاست حقیرانه بود، تصریح کرد: اروپایی‌ها در مقابل آمریکا ترس و بزدلی داشتند. اروپایی‌ها کشورهای مهمی هستند که اگر با هم جمع شوند قطعاً می‌توانند در مقابل آمریکا بایستند اما دیدیم که نکردند.

چمران در پایان خاطرنشان کرد: آمریکا با یک تهدید مالی از سوی آمریکا بلافاصله تسلیم می‌شوند و هیچ آمادگی ای برای دنبال کردن حق و حقیقت ندارند. آنها به فکر منافع خودشان هستند و فکر می‌کنند منافعشان بیشتر با آمریکا تأمین می‌شود و به آن سو می‌روند که قطعاً هم ضرر خواهند کرد زیرا آمریکا در وعده‌های خود به آنها نیز قطعاً از وعده‌هایش عبور خواهد کرد.

  • منبع خبر : خبرگزاری مهر