بهرام‌نیا: ثبات قیمتی در بازار نداریم
بهرام‌نیا: ثبات قیمتی در بازار نداریم

یک نماینده مجلس دهم معتقد است که هیچ نظارتی در فروش زمین توسط مالک نیست. هر مالکی هر قیمتی که می‌خواهد می‌دهد. ثبات قیمتی در بازار نداریم.

حسن بهرام‌نیا، نماینده مجلس دهم، به خبرنگار اقتصادی ایونا Ivna، گفت: اگر ساخت و ساز را در مقام مقایسه با سال گذشته در نظر بگیریم ساخت و ساز روند نزولی به خود گرفته است. عامل اصلی این روند مصالح گران است.

وی ادامه داد: قیمت تمام شده برای سازنده در مقایسه با سال قبل بیشتر شده است. سرمایه‌گذار همیشه حساب و کتاب خود را دارد. یعنی هزینه‌ای که انجام می‌دهد سود و زیان آن را در نظر می‌گیرد.

بهرام‌نیا تصریح کرد: در قبال سود و زیان نیز باید عرضه و تقاضا تناسب داشته باشد. امروز مهم‌ترین دلیل کم شدن ساخت و ساز ساختمانی بخشی از آن برمی‌گردد به مصالح ساختمانی و بخشی دیگر به زمینه‌هایی که سازنده خریداری می‌کند.

وی افزود: هیچ نظارتی در فروش زمین توسط مالک نیست. هر مالکی هر قیمتی که می‌خواهد می‌دهد. زیرا عدم نظارت وجود دارد. ثبات قیمتی در بازار نداریم. فروشنده با تمایل خود می‌فروشد و خریدار یا باید تمکین کند یا دست نگه دارد.

بهرام‌نیا خاطرنشان کرد: این بخش عمده عدم نظارت دولت در خرید و فروش و همچنین توزیع مصالح ساختمانی به قیمت بسیار بالاست. به طور مثال قیمت آهن ظرف دو ماه از ۶۰۰ به ۱۱ هزار تومان رسیده است. یعنی ۴۰ درصد افزایش داشته، طبیعتا همه دست به دست هم داده و عدم نظارت فروش توسط مالک باعث شده که روند نزولی در پیش بگیرد.

این نماینده مجلس دهم در پایان گفت: سیمان پاکتی ۶ هزار بوده در حال حاضر به ۲۰ هزار تومان رسیده، مصالح جزو پارامتر‌های است که در ساخت و ساز تاثیر گذاشته و دولت بازار را رها کرده و نظارتی ندارد.

 

خبرنگار: معصومه عاروان