جریمه نکنید، توجیه کنید!
جریمه نکنید، توجیه کنید!

یک نماینده مجلس گفت: درست نیست در این شرایط دشوار مردم را به دلیل ماسک نزدن جریمه کنیم. بایستی مردم را توجیه کرد و با توجیه شدن بیشتر می‌توان میزان همکاری مردمی را بالا برد.

به گزارش گروه خبری ایونا Ivna، به دلیل وضعیت وخیم کرونا در سراسر جهان بسیاری از کشورها برای مدیریت و کنترل انتقال این ویروس سهمگین دست به اقدام جالبی زدند. افرادی که در انظار عمومی و بیرون از منزل از ماسک استفاده نکنند تنبیه می‌شوند. از جریمه مالی تا حبس. رنج جریمه‌های مالی در کشورهای و شهرهای مختلف نیز متفاوت است.

احمد همتی، پزشک و نماینده دوره دهم مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی ایونا Ivna در خصوص جریمه‌های کرونایی در ایران، اظهار کرد: با توجه به بحث تحریم‌ها و وضع اقتصادی که برخی از افراد به خصوص کم درآمدها با آن مواجه هستند باید گفت که کشور در شرایط خاصی است. برنامه‌هایی که در ارتباط با کرونا وجود دارد بایستی با توجه به شرایط کشور برنامه‌ریزی شود.

وی افزود: در این شرایط سخت و دشوار باید با همکاری مردم کارها را پیش ببریم. این همکاری‌ کمکی است برای حل مشکل کرونا.

این نماینده سابق مجلس اذعان کرد: درست نیست در این شرایط دشوار مردم را به دلیل ماسک نزدن جریمه کنیم؛ چراکه مشکلی را حل نمی‌کند. قاعدتا این افراد همان طبقات کم درآمد جامعه هستند. بایستی مردم را توجیه کرد و با توجیه شدن بیشتر می‌توان میزان همکاری مردمی را بالا برد.

وی خاطرنشان کرد: بهترین راهکار توجیه کردن مردم، فرهنگ‌سازی از طریق صدا و سیما و رسانه‌هاست.

همتی در پایان گفت: فقط ماسک زدن مشکلات کرونایی را حل نمی‌کند، باید موارد دیگری را نیز رعایت کرد. عدم شرکت در تجمعات، فضاهای بسته و متراکم، رعایت فواصل اجتماعی، شستن دست‌ها به صورت مرتب، عدم تماس با وسایل آلوده، نرفتن به سفرهای غیر ضروری و… ماسک تنها یکی از این موارد است. باید همه مسائل رعایت شود. اگر افرادی که ماسک نمی‌زنند را جریمه کنیم و بقیه موارد رعایت نشود، نمی‌تواند تاثیرگذار باشد. برای اینکه همه موارد انجام شود باید مردم را توجیه کرد و این از طریق فرهنگ سازی میسر می‌شود.

خبرنگار: نسترن شاکر