ایستگاه پایانی جشنواره مد و لباس فجر
ایستگاه پایانی جشنواره مد و لباس فجر

اختتامیه بخش صنعت، مؤسسات علمی دانشگاهی و فرهنگی و هنری نهمین جشنواره بین‌المللی مُد و لباس فجر برگزار و طی آن برگزیدگان هر یک از بخش‌ها، معرفی و از آنها با حضور مسئولان جشنواره، تقدیر شد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ایونانیوز، اسامی برگزیدگان علمی دانشگاهی، صنعت، مؤسسات و فرهنگی و هنری که در این دوره از جشنواره شرکت کرده بودند، در مراسم اختتامیه که بعد از ظهر سه‌شنبه (۲۹ بهمن) در سالن آمفی‌تئاتر مجتمع نمایشگاهی بوستان گفتگو برگزار شد، اعلام و به شرح زیر از آنها تقدیر شد:

بخش علمی و دانشگاهی ـ تصویرسازی کاغذی به ترتیب: غزاله لباف، رضوان‌سادات جوادی و محبوبه یزدانی مقام‌های اول تا سوم را کسب کردند و علاوه بر لوح تقدیر، مبلغ ۵ میلیون ریال به آنها جایزه نقدی اهدا شد و خاطره رضائیان نیز در این قسمت شایسته تقدیر شناخته شد.

سیده مرضیه شفاپور عصر سه‌شنبه در آئین اختتامیه بخش‌های مؤسسات، انجمن‌ها، خانه‌های مد، صنعت، علمی دانشگاهی نهمین جشنواره مد و لباس فجر در مجتمع نمایشگاهی بوستان گفتگو با اشاره به اینکه خوشحال است که یک هفته و از نزدیک در کنار خانواده بزرگ مد و لباس کشور قرار داشت، اظهار داشت: فرصت بسیار خوبی برای برقراری ارتباطات گسترده در عرصه مد و لباس رخ داد.

وی ابراز امیدواری کرد که از بستر این ارتباطات، مد ایرانی را به برندی جهانی تبدیل کرده و در حوزه مد و لباس هم مانند دیگر حوزه‌هایی در اقصی نقاط جهان جمهوری اسلامی ایران حرفی برای گفتن دارد این حوزه نیز جهانی شود.

دبیر کارگروه ساماندهی مدو لباس کشور، تصریح کرد: هر چند که زمان کوتاهی برای برگزاری نهمین دوره جشنواره مد و لباس فجر در اختیار بود، با این همه جامعه طراح، تولیدکنندگان، اتحادیه‌ها و انجمن‌هایی همچون انجمن پوشاک مدارس و انجمن ملی طراحان پارچه و لباس به بهترین شکل ممکن در کنار هم قرار گرفتند و تمام تلاش خود را برای رساندن عرصه مد و لباس به نقطه اوج صرف کردند.

رییس اتحادیه پوشاک تهران نیز در سخنانی، ضمن خداقوت و دستمریزاد به برگزارکنندگان این دوره از جشنواره اذعان داشت: تعداد طرح‌هایی که دارای قابلیت تولید انبوه بودند، در این دوره بسیار زیاد بود و افزودن بخش عفاف و حجاب به جشنواره مد و لباس فجر نشان داد که ظرفیت‌های بسیاری برای توجه همزمان به ارزش‌های دینی مبتنی بر فرهنگ ایرانی وجود دارد.

ابوالقاسم شیرازی گفت: اتحادیه پوشاک با ۲۰ هزار عضو، تمام قد در کنار کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور حضور دارد و از همین فرصت استفاده می‌کنم و این قول را به جامعه طراح می‌دهم که آماده ارائه پروانه کسب به جامعه طراح و مدیران مؤسسات هستیم. دانشگاه موفق، دانش را به ثروت تبدیل می‌کند.

دبیر بخش علمی دانشگاهی نهمین جشنواره بین‌الملل فجر، سخنران دیگر این مراسم بود و با تقدیر از همراهی بخش دانشگاهی با این دوره از جشنواره اذعان داشت: امروز آموزش، پرورش و تربیت کارآفرین از مهم ترین ارکان بخش‌های دانشگاهی است و به زعم من، دانشگاه‌های موفق باید دانش موجود را به ثروت تبدیل کنند.

انسیه زاهدی با اشاره به اینکه فعالیت شرکت‌های دانش بنیان از اهمیت بسیاری برخوردار است اذعان داشت: در بحث علوم انسانی و هنر، شرکت‌های خلاقی تأسیس شده‌اند که تسهیلات بسیاری را هم به خود اختصاص می دهند. در این میان ارتباط بخش علمی دانشگاهی با سایر بخش‌ها از مهم‌ترین اولویت‌های ما است.

او افزود: سالانه ۶۰۰ هزار پایان نامه دفاع می‌شوند که اگر هر یک از آن‌ها به پرسشی در زمینه تخصصی خود پاسخ دهند، بسیاری از مشکلات مرتفع خواهد شد.

زاهدی همچنین بر لزوم توجه به مفهوم توسعه پایدار تأکید و تصریح کرد: زیست بوم نساجی و مد، فضای مناسبی را برای خدمت به بخش علمی دانشگاهی در حوزه مد و لباس فراهم آورده و امیدواریم فعالان این بخش ضمن همراه شدن با این سامانه، دغدغه‌های خود را در این عرصه به اشتراک گذارند.