جمالی نوبندگانی: ما صاحب دلار نیستیم/ ما چاپ کننده دلار نیستیم
جمالی نوبندگانی: ما صاحب دلار نیستیم/ ما چاپ کننده دلار نیستیم

نماینده سابق مجلس دهم گفت: ما صاحب و چاپ کننده دلار نیستیم.

محمد جواد جمالی نوبندگانی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس دهم، به خبرنگار سیاسی ایونا Ivna، گفت: من فکر می‌کنم امروز قیمت دلاری که در کشور ملاحظه می‌کنیم در برهه‌های مختلف جهش‌های چند برابری داشته است. مسائل اقتصادی، سیاسی و نیز روانی هم خود دلیل دیگری بر مشکلات اقتصادی است.

وی ادامه داد: مجموعه این عوامل باعث می‌شود شاهد این موضوع باشیم که یک باره قیمت دلار روند افزایش پیدا کند. یکی از مشکلات اساسی ما در کشور این است که به تولید بهایی داده نشده و در کشور ما مشاغل خدماتی و سفته‌بازی جاری است. موضوع بعدی وابستگی کامل بودجه‌های کشور به نفت است.

جمالی نوبندگانی تصریح کرد: می‌بینیم که آمریکایی‌ها متوجه این موضوع شده‌اند که ایران را از صادرات نفت محروم کرده‌اند. دلیل بعدی که باید به صورت جدی به آن پرداخته شود نحوه مقابله با تحریم‌هاست. در امضای برجام نیز آمریکایی‌ها اعلام کردند، با وجود امضای برجام حق مراوده با دلار را ندارید! ما همچنان در تحریم مراورده دلار در روابط تجاری هستیم.

وی با اشاره به فشار اقتصادی به مردم  افزود: در کنار همه این‌ها فشار اقتصادی است که آمریکایی‌ها و کشورهایی مثل عربستان و امارات که مشکلات زیادی با ما دارند و آن‌ها بازیگران بسیار مهمی در عرصه افزایش قیمت دلار هستند به ما وارد کرده‌اند. به نحوی که عوامل خود را تحریک می‌کنند. تا دولت دلار خزانه را وارد بازار کند. پس از تزریق دلار به بازار آن‌ها را خریداری کرده و از کشور خارج می‌کنند. در این برهه زمانی ستادهایی از طرف سعودی‌ها و آمریکایی‌ها در هرات، دبی و سلیمانیه تشکیل شده بود. متاسفانه ارزهای زیادی از دست داده‌ایم.

این نماینده سابق خاطرنشان کرد: دست دولت برای کالاهای اساسی خالی می‌شود و دولت به پارادوکسی دچار شده که نه می‌تواند دلار را به سمت تعادل بخشی ببرد نه بازار را رها کند. اگر دلار را روانه بازار کند، نهایتا قیمت دلار تا چند روز پایین می‌آید. ولی به دست همین عوامل و قیمت کاذب مجدد افزایش می‌یابد. فقط دلار را از دست داده‌ایم. از طرف مقابل هم ورود دلار به کشور تحریم شده و به خصوص در دوران کرونا ما صادرات غیر نفتی به کشورهای همسایه را هم از دست دادیم و صادرات عملا متوقف شد. به تازگی ارتباطات زمینی ما با پاکستان، ترکمنستان، ترکیه و … شکل گرفته است.

جمالی نوبندگانی تاکید کرد: عامل دیگر کسانی هستند که قرار بود صادراتی داشته باشند. و در ازای آن ارز وارد کنند. اما با شیوه و شگردهای مختلف از زیر بار این قضیه فرار کردند و ارز خود را در بازار آزاد به فروش رساندند. دادگاه‌هایی که تشکیل می‌شود و به این موضوع می‌پردازد، نشان دهنده حجم بالای همین مساله است. تهدیدات دولت و قوه قضاییه مؤید همین نکته است. موضوع بعدی جو روانی حاکم بر جامعه است. که شایعه می‌کنند ارزش ریالی نسبت به ارزهای دیگر کاهش یافته و مدتی پول‌های سرگردان در بازار می‌ماند. هر ساله شاهد کاهش نقدینگی در بازار هم هستیم.

عضو سابق کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در پایان گفت: بازار به سمت و سوی خرید ملک، سکه و ارز می‌رود. این عوامل در دنیای مجازی و رسانه‌های فارسی زبان بیگانه که پخش می‌کنند به این قضیه دامن می‌زنند. باید پذیرفت شرایط حساس است. دشمن در ستاد خزانه‌داری جنگی علیه ایران به وجود آورده است. حتی مسایل سیاسی که بین دولت و مجلس مطرح است این‌ها می‌تواند اثرات منفی را داشته باشد. ما صاحب دلار نیستیم. ما چاپ کننده دلار نیستیم. مردم فکر کنند دولت یا مجلس به تنهایی می‌توانند به تمام مشکلات غلبه کنند دور از واقعیت است. ما باید با روی آوردن به تولید و مشاغلی که مربوط به تولید است و کمک‌ها و تسهیلاتی که مجلس با قوانین خود ایجا کند، بتوانیم از سد مشکلات به‌وجود آمده عبور کنیم.

 

خبرنگار: معصومه عاروان