دادگاه‌های داخلی می‌توانند علیه آمریکا طرح دعوی کنند
دادگاه‌های داخلی می‌توانند علیه آمریکا طرح دعوی کنند

معاون قضایی رئیس کل دادگاه‌های عمومی تهران گفت: دادگاه‌های داخلی می‌توانند علیه آمریکا به عنوان دولت تروریستی طرح دعوی کنند.

به گزارش گروه خبری ایونا، احمد اصانلو معاون قضائی رییس کل دادگاه‌های عمومی و انقلاب تهران در نشست بررسی ابعاد حقوقی ترور شهید سلیمانی گفت: شهید سلیمانی مبارزی بود که دنیا مدیون اوست، اگر داعش متلاشی نمی‌شد و می‌توانست حکومت خود را توسعه دهد، چه جنایاتی به نام اسلام در دنیا رخ می‌داد. همه می‌دانیم همین داعش تا حدی پیش رفت که اروپایی‌ها نیز احساس ناامنی می‌کردند.

وی افزود: داعش بدون شک زاییده دست آمریکایی‌ها بود و آنها می‌خواستند از داعش علیه جبهه مقاومت استفاده کنند اما حاج قاسم سلیمانی سردمدار از بین رفتن داعش بود و به همین دلیل دنیا باید خود را مدیون ایشان بداند.

اصانلو با بیان اینکه شهید سلیمانی به معنای واقعی کلمه قهرمان بود، اظهار کرد: رسانه‌های غربی سعی می‌کنند که نام و یاد ایشان را در سکوت نگه دارند اما امروز ما می‌بینیم که در اکثر کشورهای دنیا نام ایشان مطرح شده و تحولی ایجاد کرده است.

معاون قضائی رییس کل دادگاه‌های عمومی و انقلاب تهران با اشاره به اینکه حقوق بین الملل به معنای زور سازمان یافته است، تصریح کرد: حقوق بین الملل شامل قواعدی است که توسط زورگویان عالم مانند آمریکا مهیا شده است لذا مانع فعالیت ما در پیگیری حقوقی و بین المللی شهادت سردار شهید حاج قاسم سلیمانی همین زور سازمان یافته آمریکا و عیادی آنهاست.

وی افزود: قاعده مصونیت قضائی دولت‌ها می‌تواند به عنوان ابزاری علیه اقدام تروریستی آمریکا مطرح شود و به عنوان نقض حقوق بین الملل آن را مطرح کرد.

اصانلو با اشاره به اینکه خوشبختانه در نظام حقوقی جمهوری اسلامی ایران این ظرفیت وجود دارد که در بعد داخلی در قالب یک دعوای حقوق تمام عیار علیه مقامات آمریکا اقدام کنیم، گفت: در قوانین ما پیش بینی شده و این ظرفیت وجود دارد که دادگاه‌های داخلی علیه دولت‌های خارجی بر مبنای اینکه اقدامات طرف مقابل ناقض قواعد حقوق بین الملل یا اقدام تروریستی باشد، طرح دعوی کنند.

  • منبع خبر : خبرگزاری مهر