نوباوه: در گردشگری بسیار کم کار هستیم!
نوباوه: در گردشگری بسیار کم کار هستیم!

یک عضو کمیسیون فرهنگی گفت: در زمینه گردشگری بسیار کم کار هستیم؛ شک نکنید. ما در ارتباط با گردشگری داخلی با مشکل روبرو و در ارتباط با نگهداری ابنیه و آثار تاریخی دچار نقیصه هستیم.

بیژن نوباوه وطن، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی ایونا Ivna در خصوص سند توسعه گردشگری، اظهار کرد: در زمینه گردشگری بسیار کم کار هستیم؛ شک نکنید. ما در ارتباط با گردشگری داخلی با مشکل روبرو و در ارتباط با نگهداری ابنیه و آثار تاریخی دچار نقیصه هستیم.

وی افزود: در جلسه‌ای با وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایران این مسائل اعلام شد. مساله این نیست که گردشگری کشور به بودجه خاصی نیاز ندارد بلکه نیاز به نگاهی خاص و فرهنگی دارد.

نوباوه خاطرنشان کرد: در کشور ما آثار و ابنیه تاریخی در مقابل دیدگان مردم و مسئولان درحال تخریب است. اگر ما تعریف درستی از گردشگری داشته باشیم ابتدا باید این نگاه فرهنگی را اصلاح کنیم سپس زیرساخت‌های مورد نیاز اصلاح شود. چه بسا خود مردم نیز در بخش خصوصی مشارکت خیلی خوبی دارند، مانند بوم‌گردی‌هایی طی چند سال اخیر ایجاد شد. اما به نظر می‌رسد تاکنون مدیریتی در این خصوص نبوده است و حالا با حرکتی که به تازگی آغاز شده است چندین سال طول می‌‎کشد که تا این جریان به یک مبنایی برسد.

وی یادآور شد: در کشور ما گردشگری در زمینه بهداشت و مذهبی وضعیت بسیار بهتری نسبت به گردشگری تاریخی و فرهنگی دارد. علت آن این است که در زیرساخت‌های مذهبی و بهداشتی رشد و پیشرفت خوبی داشته‌ایم. اما در دیگر زمینه‌ها متاسفانه دچار نقیصه اساسی هستیم و اگر این‌ها اصلاح نشود هیچ آرزویی برای جذب و بازگشت گردشگر به شکل آبرومند برآورده نمی‌شود. چرا که هنوز در بسیاری از زیر ساخت‌ها دچار مشکل هستیم. هتل‌های خوب در کشور بسیار کم است یا اماکنی که گردشگر بخواهد به آن‌ها مراجعه کند آماده سازی خوبی صورت نگرفته است. و… این مشکلات بسیار زیاد بوده و به گفته وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایران، این مسائل در دست بررسی قرار گرفته‌اند.

نوباوه در پایان در پاسخ به سوال خبرنگار ایونا Ivna مبنی بر اینکه «اقتصاد کشور متکی به صنعت نفت است. اگر زیر ساخت‌های صنعت گردشگری ایجاد شود، صنعت گردشگری می‌تواند قطب اصلی اقتصاد کشور باشد» گفت: ایران جزو ۱۰ کشوری است که دارای بالاترین پتانسیل‌های گردشگری است. اگر ما این زیرساخت‌ها را اصلاح کنیم. چه بسا درآمد و شغلی که می‌توانیم از طریق گردشگری ایجاد کنیم ۱۰ها برابر ارزش نفت و فرآورده‌های نفتی است مثل کشورهای بسیار معروف در زمینه گردشگری مانند اسپانیا ایتالیا. ۵۰درصد تولید ناخالص این کشورها وابسته به صنعت گردشگری است. مساله‌ای که در کشور ما ظرفیتش خیلی بالاتر از آن چیزی است که بتوان تصور کرد.

 

خبرنگار: نسترن شاکر