ترامپ خواستار رابطه «قوی‌تر و عمیق‌تر» با ژاپن شد
ترامپ خواستار رابطه «قوی‌تر و عمیق‌تر» با ژاپن شد

رئیس‌جمهوری آمریکا در شصتمین سالروز امضای پیمان امنیتی کنونی آمریکا - ژاپن خواستار ائتلاف عمیق‌تر و قدرتمندتر میان دو کشور شد به‌رغم آنکه او شش ماه پیش از این پیمان انتقاد کرده بود.

به گزارش گروه خبری ایونانیوز، رئیس‌جمهوری آمریکا در شصتمین سالروز امضای پیمان امنیتی کنونی آمریکا- ژاپن خواستار ائتلاف عمیق‌تر و قدرتمندتر میان دو کشور شد به‌رغم آنکه او شش ماه پیش از این پیمان انتقاد کرده بود.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا شنبه در بیانیه‌ای گفت: از آنجا که جو امنیتی همچنان به چشم می‌خورد و چالش‌های جدیدی به وجود می‌آید، ضروری است که اتحاد ما بیشتر تقویت و تعمیق شود. اطمینان دارم که در ماه‌ها و سال‌های پیش رو، مشارکت ژاپن در امنیت مشترک ما همچنان رشد می‌کند و این ائتلاف همچنان شکوفا خواهد شد.

ترامپ ژوئن سال گذشته در کنفرانسی مطبوعاتی در ژاپن، این پیمان ۱۹۶۰ را که دقیقا شش دهه پیش در چنین روزی به امضا رسید و محور سیاست‌های دفاعی ژاپن است، “غیر منصفانه” خواند و گفت که این پیمان باید تغییر کند. ترامپ در آن زمان گفت به خروج از این پیمان فکر نمی‌کند.

این پیمان، ایالات متحده را به دفاع از ژاپن ملزم می‌کند و ژاپن هم در ازای آن پایگاه‌های نظامی در اختیار ایالات متحده قرار می‌دهد. این پیمان در ابتدا در ۱۹۵۱ به امضا رسید و ۱۹۶۰ بازنگری شد.

  • منبع خبر : ایسنا