رقابت ایران و آمریکا به فضا رسید
رقابت ایران و آمریکا به فضا رسید

ماهواره ظفر تا چند ساعت آینده از پایگاه فضایی امام خمینی در سمنان پرتاب می‌شود.

به گزارش گروه خبری ایونانیوز، ظفر پنجمین ماهواره‌ای است که قرار است با ماهواره‌بر سیمرغ در مدار زمین قرار بگیرد.

ماهواره بر سیمرغ سه جز دارد. بدنه آن به طول ۲۶ متر، ارتفاع ۲۱ متر اولیه به قطر ۲ و نیم متر است. در این ماهواره ۸۰ تن سوخت مایع وجود دارد.

این ماهواره بر ۴ موتوره بوده و ماهواره را به ارتفاع ۹۰ کیلومتری می‌برد و پس از رسیدن به ارتفاع مورد نظر دستور جداییبخش اول را می‌دهد.

ماهواره ظفر از پایگاه فضایی امام خمینی در سمنان پرتاب می‌شود و پس از طی ۸ دقیقه به چابهار می‌رسد، راهی که با طی کردن هواپیما ۲ ساعت زمان می‌‌برد.

بخش دوم این ماهواره بر قرار است تا ارتفاع ۵۳۰ کیلومتری برسد که البته برای این مهم و جدایی بخش دوم رسیدن سرعت به ۷۴۰۰ کیلومتر در ساعت الزامی است.

ماهواره ظفر در دانشگاه علم و صنعت و با کیفیت دوربین ۲۵ ریزولیشن ساخته شده است و سازه‌های سنجش از راه دور برای اولین بار روی ظفر نصب شده و در مدار ۵۳۰ کیلومتری قرار می‌گیرد.

اولین تصویری که ماهواره ظفر مخابره می‌کند، تصویر حاج قاسم سلیمانی است و پس از آن قرار است ۴۰۰ پیام صوتی و مخابراتی مردم بدون روتوش و سانسور مخابره شود.

لحظه استارت موتور مرحله مهمی بوده که در این مرحله احتمال انفجار وجود دارد. ماهواره ظفر ۱۳ ساعت اول اکشن عملیاتی ندارد و در حال چرخش بوده تا سلول خورشیدی آن به سمت خورشید و آنتن آن به سمت زمین قرار بگیرد.

ماهواره ظفر ٩۴ ساعت پس از قرارگیری در مدار، در فضای ایران قرار می‌گیرد. البته ممکن است در ١٠-١٢ ساعت اولیه به دلیل به کار افتادن پنل‌های خورشیدی اکشن عملیاتی نداشته باشد و پس از آن به کار بیفتد.

ظفر ۲.۵سال در مدار می ماند و سه کاربرد دارد، ارتباط مخابراتی با ۲۵۶ کانال ارتباطی یک طرفه که پیام را دریافت و ذخیره کرده و پس از آن ارسال می کند.

گفتنی است سازمان فضایی ایران پنج ماهواره دیگر شامل پارس یک و دو، ناهید یک و دو ساخت پژوهشگاه فضایی و ظفر ۲ ساخت دانشگاه علم و صنعت را در دستور کار قرار دارد.‌

امروز همزمان با ماهواره ظفر، ناسا هم در آمریکا پرتاب ماهواره دارد.

  • منبع خبر : برنا