روس‌ها شگفتی‌ساز شدند
روس‌ها شگفتی‌ساز شدند

در حالی که مهم‌ترین گزینه‌های علنی واکسن کرونا در فاز سوم آزمایش به سر می‌برند، روس‌ها با اعلام عرضه واکسن تا حدود ۲ هفته دیگر شگفتی‌ساز شده‌اند.

به گزارش گروه خبری ایونا Ivna، روس‌ها با اعلام خبر تولید واکسنی علیه کرونا که تا اواسط ماه آگوست (اواخر مرداد) تولید انبوه آن آغاز می‌شود، نقل محافل خبری و علمی دنیا شده‌اند. در شرایطی که مراکز تحقیقاتی و شرکت‌های بزرگی مانند آکسفورد و مدرنا به تازگی وارد فاز سوم آزمایش انسانی واکسن کرونا شده‌اند، کارشناسان از اینکه روسیه زودتر از همه خبر از تصویب و تولید واکسن داده است تعجب نمی‌کنند. به صورت معمول کشورهایی مانند روسیه و چین عادت‌دارند که تحقیقات خود را به صورت چراغ خاموش و بدون کار رسانه‌ای پیش ببرند.

به گزارش سی ان ان، مقامات مسکو امیدوارند واکسن آنها طی دو هفته آینده آزمایش گسترده خود را پشت سر گذاشته و به تصویب برسد تا در ماه پیش رو تولید انبوه آن آغاز شود.

توسعه واکسن در موسسه تحقیقات اپیدمیولوژی و میکروبیولوژی گامالیا در پایتخت روسیه توسط صندوق سرمایه‌گذاری مستقیم روسیه تامین مالی شده است. «جان آکسفورد» نویسنده کتاب ویروس شناسی انسانی می‌گوید تحت تاثیر پیشرفت برنامه واکسن روس ها قرار گرفته اما شگفت زده نشده است. او می‌گوید: این واکسن از انستیتوی گامالیا می‌آید که موسسه تحقیقاتی بسیار بزرگی در مسکو است. آنها مطمئن هستند که این واکسن با استانداردهای بین‌المللی ساخته و مورد آزمایش قرار گرفته است، بنابراین می‌توان با مجوزهای متقابل در خارج از کشور و همچنین در روسیه تولید و به کار گرفته شود. روسیه نیز مانند سایر تیم‌های تحقیقاتی سراسر دنیا از تکنولوژی موجود برای تولید واکسن علیه ویروس کرونا استفاده کرده است.

«یان جونز» پروفسور ویروس شناسی در دانشگاه ردینگ انگلیس می‌گوید از آنجایی که واکسن روسیه طبق تکنولوژی‌های روز ساخته شده است پس احتمالا خطری ایجاد نمی‌کند. دانشمندان پیش از این گفته‌اند که جهان به تعداد زیادی واکسن و حتی بر اساس شرایط هر منطقه به صورت مجزا نیاز دارد.

«کریل دیمیتریف» رییس اجرایی صندوق سرمایه گذاری مستقیم روسیه نیز انتظار دارد واکسن مذکور اولین واکسن مصوب در بین ۱۰۰ واکسن در دست ساخت در سراسر دنیا باشد. دیمتریف خود جزو نفرات داوطلبی بوده که واکسن در مراحل اول و دوم آزمایشی به او تزریق شده است و در هر دو مرحله نیز تولید آنتی بادی را تحریک کرده است.

اطلاعات در دسترس نیست

کارآزمایی‌های بالینی فاز ۳ واکسن انستیتوی گامالیا به زودی در روسیه، امارات و سایر کشورها آغاز می‌شود و گزارش‌ها حاکی از آن است که تایید آن تا ۱۰ آگوست (۲۰ مرداد) اجازه می‌دهد تا هزاران نفر از کارکنان پزشکی واکسینه شوند. واکسیناسیون در مقیاس بزرگ جمعیت هم می‌تواند از ماه بعد از آن آغاز شود. فاز سوم آزمایش بالینی معمولا در چند کشور انجام می‌شود تا تفاوت‌های ژنتیکی در افرادی نیز مورد تایید قرار بگیرد. مقامات امارات می‌گویند این کشور به دلیل داشتن دامنه‌ای گوناگون از جمعیت، محل ایده آلی برای فاز سوم آزمایش واکسن است.

طبق گزارش‌ها ۳۰ میلیون دوز از این واکسن تا آخر سال در روسیه تولید می‌شود و طبق توافقات با ۵ کشور، حجم تولید خارجی نیز به ۱۷۰ میلیون دوز خواهد رسید. هند، برزیل و عربستان جزو کشورهایی هستند که نسبت به خرید واکسن روسیه از خود اشتیاق نشان داده‌اند. دیمیتریف روز پنجشنبه ادعا کرد در حالی که رویکردی رسمی از طرف آمریکایی‌ها برای خرید واکسن روسیه وجود نداشته است اما برخی از شرکت‌های خصوصی آمریکا تحقیقات اولیه را برای یافتن اطلاعات بیشتر در مورد واکسن آنها آغاز کرده‌اند. دانشمندان روس می‌گویند سرعت پیشرفت واکسن آنها ناشی از نسخه اصلاح شده‌ای است که قبلا برای مبارزه با بیماری‌های دیگری نظیر سارس و مرس که مولد آنها ویروس کرونا بوده، ایجاد شده است.

به صورت رسمی اطلاعات علمی دقیقی از واکسن روس‌ها در مجلات علمی دنیا منتشر نشده است اما مقام‌های مسکو می‌گویند اطلاعات علمی آنها در حال حاضر تدوین شده و به زودی برای بررسی و انتشار در مجلات علمی در دسترس قرار خواهد گرفت.

  • منبع خبر : اقتصاد آنلاین