زلزله مهیب در تهران رخ می‌دهد؟
زلزله مهیب در تهران رخ می‌دهد؟

یک کارشناس زلزله شناسی گفت: امکان رخداد زلزله‌ای بزرگ‌تر بعد از زلزله‌های امروز در گسل فیروزکوه یا گسل مجاورش که گسل مشا است، وجود دارد.

به گزارش گروه خبری ایونا Ivna، از بامداد روز یکشنبه ۵ زلزله پی در پی در فیروزکوه با قدرت حداکثر ۴ریشتر به وقوع پیوست. باوجود اینکه این زلزله‌ها خسارت یا تلفاتی را در پی نداشت، اما باعث شد برخی از ساکنان تهران به فکر تجهیز کیف ضروری‌شان بیافتند که مبادا فعال شدن گسل فیروزکوه باعث وقوع زلزله سهمگین در تهران شود.

مهدی زارع، کارشناس زلزله شناسی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی ایونا Ivna در این خصوص اظهار کرد: امکان رخداد زلزله‌ای بزرگ‌تر بعد از زلزله‌های امروز در گسل فیروزکوه یا گسل مجاورش که گسل مشا است، وجود دارد. این به این معنی نیست که این زلزله در تهران رخ می‌دهد.

وی افزود: یک نکته وجود دارد و آن این است که اگر زلزله‌ای در گسل فیروزکوه اتفاق بیافتد با وجود اینکه حدود ۱۰۰کیلومتر با تهران فاصله دارد، می‌توانند در بعضی از ساختمان‌های بلند تهران تاثیر بگذارد. اگر این ساختمان‌ها بناهایی باشند که به خوبی ساخته نشده، آسیب پذیر و یا اینکه روی خاک نرم ساخته شده باشند، امکان آسب دیدن آن‌‌ها وجود دارد حتی اگر منشا زلزله در فاصله ۱۰۰ کیلومتری باشد.

زارع در پاسخ به سوال خبرنگار ایونا Ivna مبنی بر اینکه اگر زلزله مهیب و معروف تهران که همیشه از آن صحبت می‌شود، رخ بدهد، تهران آمادگی مقابله با پیامدهای این زلزله را دارد، گفت: اگر درجه آمادگی تهران را بررسی کنیم در مقابل زلزله خیلی شدید، درجه آمادگی تهران خیلی بالا نیست ولی تهران امکانات و افرادی را دارد که می‌تواند در هنگام وقوع حادثه روی آن کار کرده و از گسترش دامنه آسیب‌ها کاهش دهند.

وی در پایان گفت: همه ساختمان‌ها در تهران فروریختنی نیست. انتظار می‌رود که ساختمان‌های تهران در زلزله‌های حتی شدید مقاومت کرده و فرو نریزند اما باید این را در نظر داشت که درجه آمادگی شهر تهران در مقابله با زلزله پایین است.

 

خبرنگار: نسترن شاکر