سایه تاریک انزوا بر سر بیماران کرونایی
سایه تاریک انزوا بر سر بیماران کرونایی

یک روانشناس گفت: بیماری‌ها از نظر احتمال واگیردار بودن و از نظر عوارضی که برای دیگران به وجود می‌آورند ممکن است به عنوان وضعیت نگران کننده تلقی شده و انگ بیماری به وجود می‌آید.

فربد فدایی، روانشناس در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی ایونا Ivna، در خصوص انزوای بیماران کرونایی اظهار کرد: بیماری‌ها از نظر احتمال واگیردار بودن و از نظر عوارضی که برای دیگران به وجود می‌آورند ممکن است به عنوان وضعیت نگران کننده تلقی شده و انگ بیماری به‌وجود می‌آید. یعنی نوعی برچسب که شخصی که به این بیماری مبتلا است مورد ترس و اعتراض مردم قرار می‌گیرد که ممکن است آن‌ها هم به این بیماری مبتلا و دچار عوارض بیماری شوند.

وی افزود: در طول تاریخ از این بیماری‌ها داشته‌ایم. برای نمونه بیماری جذام. زمانی که درمان پذیر نبود و عوارض جبران ناپذیری را به وجود می‌آورد باعث ایجاد نوعی انگ شد به نحوی که مردم از افراد جذامی پرهیز و آن‌ها را به جمع خود راه نمی‌دادند و یا در مورد بیماری سل هم به همین صورت افراد مبتلا شده مورد ترس و وحشت مردم قرار گرفته و از آن‌ها احتراز می‌کردند و این احتراز شامل اطرافیان بیمار هم می‌شود؛ چراکه افراد می‌ترسیدند به وسیله اطرافیان بیمار به بیماری دچار شوند.

فدایی خاطرنشان کرد: بیماری‌های دیگری مانند بیماری آمیزشی یا ایدز نیز به همین صورت هستند. ایدز هم چنین انگی را به وجود می‌آورد و مردم به خاطر ترس از ابتلا به بیماری ممکن است از بیمار مبتلا به ایدز دوری کنند و حتی از ارتباط‌های معمولی و عادی هم بپرهیزند. درحالی که این بیماری تنها از راه تماس جنسی ممکن است به افراد منتقل شود.

وی درمورد بیماری کرونا اذعان کرد: بیماری کرونا نیز به همین ترتیب است. یعنی مردم به خاطر ترس از ابتلای به بیماری و عوارض آن که گاهی اوقات درمان ناپذیر است از فرد مبتلا به بیماری کرونا می‌ترسند و سعی می‌کنند به آن شخص نزدیک نشوند.

فدایی متذکر شد: گاهی اوقات هم وجود دارد که یک بیماری جنبه مسری ندارد اما مردم به خاطر ترس غیر واقعی از اینکه ممکن است این بیماری به آن‌ها آسیب بزند از او دوری می‌کنند. نمونه‌اش بیماری‌های اعصاب و روان. با اینکه امکان درمان وجود دارد اما مردم می‌ترسند که مبادا از نظر رفتاری فرد مبتلا به بیماری صدمه‌ای به آن‌ها بزند. بنابر این انگ بیماری به وجود می‌آید.

وی تصریح کرد: یک حالت تدافعی ناخودآگاه در مورد ابتلا به بیماری ایجاد می‌شود که مردم ازارتباط با برخی بیماران و حتی اطرافیان و نزدیکان آن‌ها پرهیز می‌کنند. این مساله به آن مفهوم است که مردم هنوز آگاهی کاملی نسبت به بیماری ندارند یا با رفتار هایی مواجه شده‌اند که ترس آن‌ها را موجه می‌کند.

فدایی در پایان گفت: دیده شده است گاهی اوقات فردی که مبتلا به بیماری کرونا شده‌ است و یا اطرافیانش بیماری او را انکار و پنهان می‌کنند، موجب اشاعه و گسترش بیماری می‌شود. بنابر این انگ بیماری مرتبط با احتمال واگیردار بودن بیماری و عوارض و مخاطرات ناشی از بیماری است.

 

خبرنگار: نسترن شاکر