شاخص جهانی کشور در نوآوری ۵۹ پله ارتقا پیدا کرده است
شاخص جهانی کشور در نوآوری ۵۹ پله ارتقا پیدا کرده است

رئیس جمهور گفت:شاخص جهانی کشور در نوآوری از آغاز دولت یازدهم از رتبه ۱۲۰ به رتبه ۶۱ در سال ۹۸ رسیده است؛ یعنی ۵۹ پله ارتقا پیدا کردیم.

به گزارش گروه خبری ایونانیوز، حجت الاسلام حسن روحانی رییس جمهور صبح امروز (دوشنبه) در سی و سومین جشنواره بین‌المللی خوارزمی که در سالن اجلاس سران برگزار شد، گفت: بسیار خوشحالم که در این ایام بسیار فرخنده و ایام سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و فضای آمادگی مردم برای حضور پای صندوق آرا، امروز شاهد این جشنواره مهم علمی هستیم.

وی افزود: برای ما افتخار است که در جامعه بشری امروز عالمان، اندیشمندان و فرهیختگان، مسیر علم و دانش را پیش می برند. همه ارزش انسان این است که در نقطه‌ای که قرار گرفته حرکت و تلاش و شرایط نو را به نسل بعد واگذار می‌کند. آنچه گذشتگان برای ما انجام دادند حاصل هزاران سال و قرن‌ها تلاش در طول تاریخ بشر بوده است.

رییس جمهور خاطرنشان کرد: آنچه امروز به عنوان علم، دانش، علوم پایه و علوم مختلف در بخش های مختلف شاهد آن هستیم حاصل تلاش و کوشش قرن‌ها و سالیان متمادی از سوی اندیشمندان و دانشمندان است.

روحانی با بیان اینکه در واقع در هر نسلی ما چند آجر را روی این بنای رفیع می گذاریم و نسل‌های بعد اقدامات جدید را انجام می دهند، اظهار داشت: برای ما افتخار است که دانشمندان امروز جامعه ایران و جامعه بشری در تلاش هستند و عزیرانی هم که امروز برنده شدند افتخار آفریدند چرا که توانستند در مسیر علم و دانش گامی فراتر بگذارند.

وی تاکید کرد: برای آنکه بتوانیم در جامعه ای در مسیر رشد علمی قرار بگیریم تا شاید بتوانیم تغییر کنیم باید اخلاق و معنویت را داخل دانش بگذاریم، همه چیز از علم و دانش سرچشمه می‌گیرد. این علم و دانش اشت که رفاه ما را می‌آفریند و زندگی و سبک زندگی ما را تغییر می‌دهد.

رییس جمهور تاکید کرد: اگر بخواهیم این جو را به وجود بیاوریم تا جوانان ما مشتاق علم، دانش، پژوهش و فعالیت در فناوری های نو شوند باید فضا را فضای مناسبی قرار دهیم یعنی «اکوسیستم» و زیست بوم لازم را به وجود آوریم. پیامبر اسلام همین کار را انجام داد. وقتی ایشان مبعوث به رسالت شد علم، خواندن و نوشتن اساسا امتیاز نبود و هیچ کس را با علم تجلیل نمی کردند و نمی گفتند این آقا عالم است و کتاب‌های فراوان خوانده و در فلان دانش تخصص دارد.

روحانی با تاکید بر اینکه اگر افتخاری بود اول به قبیله، خون، نژاد و بعد به شمشیر زنی و فتوحات جنگی بود، خاطرنشان کرد: خواندن، نوشتن، علم، دانش و مکتبِ تعلیمی و مدرسه ای وجود نداشت و بالعکس بعضی ها علم و دانش را جزء خدمات رده پایین می دانستند. رئیس طایفه برای اینکه متنی بنویسد فردی را می‌آورد که به عنوان مستخدم برای او کتابی بنویسد و برای خود ننگ و عار می‌دانست که بنویسد.

وی با بیان اینکه نخواندن و ننوشتن را افتخار می دانستند، تاکید کرد: خداوند علم، دانش و خواندن و نوشتن را جزء اولین آیات قرار می دهد و قرآن مجید با آن شروع می شود. لذا در جامعه پیامبر(ص)، در مسجد یاد دادن و یاد گرفتن برتر از نماز شد. ما فکر می کنیم در مسجد بالاترین کار نماز است. البته مسجد را برای به پاداری نماز و سجده درست می‌کنند اما روایات ما می‌گوید فراگرفتن علم، دانش و تعلیم دادن افراد گاهی از سال‌ها عبادت بالاتر است.

رئیس جمهور با اشاره به روایتی از پیامبر(ص) گفت: پیامبر به ابوذر می گوید یک ساعت در علم و دانش، فهمیدن و فهماندن قرار گرفتن از سال ها عبادت برتر و بالاتر است. پس در همان مسجدی که نماز می خواندند، می آموختند و یاد هم می دادند. مسجد، مدرسه و محل تعلیم و تربیت هم بود. گرچه محل مشورت های اجتماعی و ساماندهی مسائل اجتماعی و سیاسی هم بود. پیامبر(ص) این فضا را به وجود آورد.

روحانی بیان کرد: جامعه عربی که نه دنبال علم و نه دنبال دانش بود و نه علم و دانش ارزشی داشت بزرگترین کار این شد که مردم بروند یاد بگیرند، بیاموزند و تجربه کنند.

وی تصریح کرد: اینکه اسلام برای علم مرز نشناخت بسیار مهم است. مسئله قومیت آنقدر مهم بود که اگر به یک عرب می گفتند برو چیزی بیاموز اصلا زیر بار نمی رفت. خدا می گوید اگر قرآن به زبان عربی نبود جامعه آن‌روز به هیچ عنوان ایمان نمی‌آوردند. حالا در همین جامعه که این مسئله آنقدر مهم است پیامبر(ص) می‌‌گوید هر کجای دنیا هست علم بیاموزید.

رییس جمهور با بیان اینکه امروز در جامعه ایران و بعد از انقلاب یکی از افتخارات ما آمار علم و دانش است، تاکید کرد: اگر با ۴۱ سال پیش مقایسه کنیم می‌بینیم پیشرفت جامعه ما از نظر تعداد دانش آموز، مراکز فناوری، پردیس‌ها و پارک‌های علم و فناوری مدام در حال سرعت یافتن است. ما مشاهده می‌کنیم ایران در مسیر رشد، علم و دانش حرکت قابل قبولی پیدا کرده است.

روحانی ادامه داد: همه آمار و ارقام نشان می دهد وضع ما امسال از چند سال پیش بهتراست. اخیرا وزیر علوم آماری در اوایل بهمن ماه ارائه داده بود.

بخشی را می‌خوانم که بدانید در آمار، ارقام و واقعیت حرکت ما در مسیر پیشرفت و تعالی است.

وی با اشاره به اینکه شاخص جهانی کشور در نوآوری از آغاز دولت یازدهم یعنی سال ۹۲، از ۱۲۰ به رتبه ۶۵ در پایان سال ۹۷ رسید و این نشان می‌دهد ارتقا پیدا کرده‌ایم، گفت: این روند تداوم دارد به گونه‌ای که در سال ۹۸ به رتبه ۶۱ رسیده‌ایم یعنی ارتقای۵۹ پله؛ این یک آمار افتخار آفرین برای ما است.

رییس جمهور تصریح کرد: البته اگر شرایط تحریم نبود ما بی‌تردید شرایط بهتری داشتیم اما در شرایط فشار و تحریم هم راه را گم نکردیم و مسیر را درست پیموده‌ایم.

روحانی گفت: اینکه توانسته‌ایم در طول این چهل سال ۵۹ پله در نوآوری ارتقا پیدا کنیم معنای آن این است که مسیر انقلاب، مردم و دانش پژوهان مسیر درست و صحیحی بوده است.

وی با بیان اینکه پیشرفت های کشور نشان می‌دهد مسیر پژوهش و پژوهشگران درست بوده است، افزود: تعداد پارک های علم و فناوری در این مدت از ۳۶ در سال ۹۳ به ۴۳ در سال ۹۸ رسیده است.

رییس جمهور ادامه داد: تعداد واحدهای علم و فناوری مستقر در پارک های علم و فناوری نیز از ۳ هزار در سال ۹۲ به ۷ هزار ۸۶۴ در سال ۹۷ رسیده است و بیش از هزار و ۶۲۵ واحد فناور به کسب رتبه دانش بنیان نائل شده اند. این آمار نشان می‌دهد مسیر، مسیر پیشرفت است و ما در حال حرکت به سمت جلو هستیم.

روحانی تصریح کرد: با وجود اینکه در این سال‌ها این همه سختی و فشار برای کشور ما وجود داشته، این پیشرفت ها و موفقیت‌ها افتخارآمیز است.

وی با اشاره به تحریم‌ها و مشکلاتی که حوزه علم و فناوری در این سال‌ها با آن روبرو بوده است، گفت: با وجود اینکه مسائل و مشکلات فراوانی برای دانشگاه‌ها و مراکز علمی و همچنین تهیه مواد اولیه وجود داشته و حتی برای دسترسی به برخی از سایت ها محدودیت داشته‌اند، اما حرکت و رشد قابل قبول است.

رییس جمهور با اشاره به جایگاه علمی کشورمان در میان کشورهای مختلف، گفت: ایران در این مدت توانسته از رتبه ۲۱ به رتبه ۱۶ ارتقا پیدا کند. این نشان می‌دهد که حرکت ما یک حرکت سریع در رشد علم است. ما در رشد علمی جز اولین‌ها هستیم که نشان دهنده تحرک قابل قبول دانشگاه‌ها و مراکز علمی کشور است.

روحانی با اشاره به نامه وزیر صنعت، معدن و تجارت به او، گفت: در نامه وزیر صنعت آمده که ما در سال ۹۷ و ۹۸ مجموعا یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون یورو از قطعاتی که قبلا در بخش صنعت وارد می‌کردیم، امروز به خودکفایی رسیدیم و در داخل تولید می‌کنیم. این بسیار مهم است که ما ظرف دو سال بیش از یک میلیارد یورو واردات از خارج را در داخل تولید می‌کنیم.

وی تصریح کرد: وزیر سلامت ما اعلام می کند در یک سال گذشته ۵۰۰ میلیون دلار واردات دارویی و تجهیزات پزشکی کمتر شده و همین مقدار در داخل تولید می‌شود. اینها نشان می‌دهد ما این توانمندی را داریم.

رییس جمهور با بیان اینکه اولین مسیر برای ادامه رشد و پیشرفت، امیدآفرینی در جامعه است، گفت: ما باید فضای مناسب در دانشگاه‌ها را ایجاد کنیم. اگر در دانشگاه‌ها فضا، فضای علم باشد و تنازع در آن وجود نداشته باشد موفقیت ها ادامه پیدا می‌کند.

روحانی افزود: دانشجویان را تقسیم نکنیم، زیرا علم و هنر را نمی‌شود دوقطبی کرد. من می ترسم کم کم ساندویچ فروشی هم دوقطبی شود. بقالی ها نیز دوقطبی شوند. لباس فروشی ها نیز دوقطبی شوند، یکی برای این جناح و دیگری برای آن جناح؛ هر کسی در این جناح است وارد این فروشگاه شود و آنکه که برای آن جناح است به فروشگاه دیگر برود.

وی با بیان اینکه من می‌ترسم میوه نیز تبدیل به دوقطبی شود، اظهار داشت: هر چیز را در جامعه دوقطبی نکنیم. چه خبر است؟ به چه سمت در حال حرکت هستیم؟ می‌خواهیم چه کار کنیم؟ قطب، حزب و جناح جای خودش را دارد.

رییس جمهور تصریح کرد: یک استاد خوب، استاد خوب است. حتی در زمانی که ما دانشجو بودیم، چون شور انقلاب آن سال‌ها زیاد شده بود، برخی از دانشجویان با برخی از اساتید خوب نبودند، زیرا برخی از اساتید با انقلاب موافق و برخی خیلی موافق نبودند.

روحانی با بیان اینکه من در آن زمان نیز با این حرف مخالف بودم، تاکید کرد: ما باید از دانش اساتید استفاده کنیم. از ابتدا که نمی‌آییم حرارت سنج گذاشته تا ببینیم تقوای او بالاست یا پایین. از ابتدا که نمی‌بینیم اصل و نسبش چیست که برای چه نژاد و طایفه‌ای است. او عالم و استاد است، باید از او بیاموزیم.

وی گفت: کلاس برای آموختن است. دانشگاه کار سیاسی هم باید انجام بدهد اما اصل نباید فراموش شود. دانشگاه برای علم و دانش درست شده است و گرنه یک کلوپ درست می‌کردیم و یا مرکزی به نام خانه احزاب درست می کردیم که دانشجویان آنجا بروند. دانشجویان در دانشگاه باید علم بیاموزند و یاد بگیرند و در عین حال در مسائل سیاسی نیز حضور داشته باشند و در انتخابات فعال باشند.

رییس جمهور تاکید کرد: همیشه دانشگاهیان ما در ایام انتخابات از فعال ترین اقشار بوده اند و حضورشان در مسائل سیاسی و انتخابات بسیار خوب است اما یادمان نرود که ما دنبال علم رفته‌ایم و علم و دانش را نباید تقسیم کنیم.

روحانی خاطرنشان کرد: من یک زمانی گفتم که فیزیک و شیمی اسلامی و غیراسلامی نداریم که برخی نوشتند داریم. خُب شاید این چیزها را یاد نگرفته ایم که چطور می‌شود دو به علاوه دو در جناح راست، چهار شود و در جناح چپ، ۶ شود. دو به علاوه دو چهار می‌شود برای هر جناحی که باشد. علم، علم است، در هر جناحی می‌خواهد باشد.

وی گفت: ما از خوارزمی دین و مذهبش را نمی‌پرسیم که شیعه بوده است یا سنی. درباره سعدی نیز نمی پرسیم که شیعه بوده است یا سنی یا حافظ چه مذهبی داشته است، چه فرقی می‌کند، آنچه مهم است، این است که از علم و دانش این بزرگمردان در تاریخ استفاده کنیم.

رئیس جمهور با تاکید براینکه فضا را یک مقدار آرام و مناسب کنیم و از دوقطبی کردن فضا در همه موضوعات فاصله بگیریم،اظهار داشت: بگذاریم در علم و دانش پیشرفت کنیم. ما باید به آینده امیدوار باشیم. اینکه تحریم و فشارها نتوانسته است ما را بشکند و مسیر ما را عوض کند، یک افتخار بزرگ برای ماست.

  • منبع خبر : خبرگزاری مهر