شعار اقتصاد بدون نفت، یک طنز سیاسی و شوخی است
شعار اقتصاد بدون نفت، یک طنز سیاسی و شوخی است

یک فعال سیاسی گفت: شعار اقتصاد بدون نفت چه قبل از انقلاب اسلامی و چه بعد از انقلاب اسلامی طنز و شوخی سیاسی بیشتر نبوده است.

صادق زیبا کلام، فعال سیاسی، در پاسخ به سوال خبرنگار سیاسی ایونا Ivna، مبنی بر متکی شدن اقتصاد ایران به صنعت نفت، گفت: همه اصولگریان و حتی وزیر نفت در پی پیدایش نفت در ایران شعار دادند که اقتصاد باید بدون نفت باشد و متکی به نفت نباشیم.

وی ادامه داد: اما شعار اقتصاد بدون نفت چه قبل از انقلاب اسلامی و چه بعد از انقلاب اسلامی طنز و شوخی سیاسی بیشتر نبوده است.

زیباکلام اذعان کرد: زیرا با گذشت ۴۲ سال از انقلاب اسلامی اگر وابستگی ما به نفت بیشتر از گذشته نشده باشد، یقینا کمتر از امروز هم نیست. همچنان که شاهد هستیم ظرف یک سال گذشته تحریم‌ها جدی شده است. فروش نفت ایران به کمتر از یکصد هزار بشکه رسیده و ما شاهد هستیم اقتصاد به چه صورت فلج شده است.

این فعال سیاسی خاطرنشان کرد: وقتی آقای زنگنه اعلام می‌کند که ما باید جایگاه خود را در صادرات نفت دوباره به دست آوریم، بلکه پیش‌تر از آقای زنگنه باز یکی از اصولگرایان رادیکال و برجسته هم گفت به کمک چین و برای اقتصاد چین روزانه باید هفت الی هشت میلیون بشکه نفت تولید کنیم. یعنی اصولگریان، تندروها، میانه‌روها و روحانیت نیستند که اذعان دارند ما بدون نفت نفس هم نمی‌توانیم بکشیم.

وی اظهار کرد: واقعیت این است که وقتی اقتصاد ایران دولتی باشد و همه چیز در دست دولت باشد، اقتصاد خرد و کلان عملا در دست دولت است. از دو چیز نمی‌شود فرار کرد. هر چقدر هم که شعار دهیم. یکی از فروش نفت و هزینه کردن آن برای دولت‌های مختلف، دوم در حقیقت مفاسد اقتصادی که شاهد آن هستیم.

این فعال سیاسی در پایان گفت: بنابراین راه عدم وابستگی به نفت این نیست که شما فقط شعار‌های زیبا بدهید و بگویید از فروش نفت می‌خواهیم فاصله بگیریم. بلکه راهکار این است که تولید در جنبه‌های دیگر بیشتر شود و تولید زمانی می‌تواند در بخش‌های دیگر بالا رود که اقتصاد ایران راه اقتصاد ژاپن، مالزی و ترکیه را رفته باشد.

 

خبرنگار: معصومه عاروان