ضیایی: شهروند الکترونیک کامل‌کننده نیست
ضیایی: شهروند الکترونیک کامل‌کننده نیست

یک استاد کسب و کار گفت: شهروند الکترونیک کامل‌کننده نیست دولت‌ها موظف هستند کلیه خدمات را الکترونیکی کنند.

حسن ضیایی، استاد کسب و کار فضای مجازی در خصوص تجارت الکترونیک در کجاها سریع‌تر رشد می‌کند؟ به خبرنگار اقتصادی ایونا Ivna، گفت: تجارت الکترونیکی را اگر بخواهیم منحصر کنیم به قواعد ساختاری، دولت‌ها موظف هستند دولت الکترونیک را راه‌اندازی کنند که همه دستگاه‌ها، پاسخ‌گویی‌ها و مراجعات ارباب‌رجوع‌ها را در بستر فضای مجازی یا الکترونیک قرار دهند.

وی ادامه داد: این یک بخشی از پاسخ‌گویی کار است. اما تمام‌کننده نیست. بلکه تمام کننده کار دو وجه دیگر را می‌پذیرد. نیاز بخش اول این است که مردم ما به این مدل غیرحضوری رجوع کنند و آن را بپذیرند.

ضیایی خاطرنشان کرد: یعنی اگر کاری دارند و باید به ادارات دولتی مراجعه کنند بستری برای الکترونیکی شدن آن‌ها فراهم شود. همانند بیشتر کشورهای صنعتی دنیا به سمت این بخش حرکت کنند و در چند سال گذشته ایران به لحاظ فرهنگ‌سازی برنامه‌هایی را انجام داد اما کامل‌کننده نیست.

این استاد کسب و کار تصریح کرد: شهروند الکترونیک کامل‌کننده نیست و بخش اعظم مسایل همان بخش دولت‌هاست که موظف هستند کلیه خدمات را الکترونیکی کنند.

وی افزود: یعنی همان خدماتی که قابلیت الکترونیکی را دارند. یک بخش دیگر فرهنگ‌سازی مردم است که مردم باید انجام دهند. بخش سوم که تکمیل‌کننده و اصلی‌ترین مورد این پازل است؛ شبکه ملی اطلاعات است.

این استاد کسب و کار در پایان گفت: اگر مردم بخواهند از بستر مجازی و الکترونیک استفاده کنند خدمات باید کاملا سیستمی شوند. اگر به این صورت نباشد هر اقدامی در این زمینه نه تنها به نفع مردن نیست بلکه به ضرر آن‌هاست.

 

 

خبرنگار: معصومه عاروان

پایگاه خبری نگاه ایرانیان_ایونانیوز