شهریاری: صندوق توسعه ملی کیسه‌ای برای برداشت دولت شده است
شهریاری: صندوق توسعه ملی کیسه‌ای برای برداشت دولت شده است

یک کارشناس اقتصادی گفت: صندوق توسعه ملی در واقع یک کیسه‌ای شده که هر وقت دولت دچار کمبود شد در زمان سیل، زلزله، خشکسالی، کرونا و ... بتواند برداشت کند.

سیدکمال الدین شهریاری، کارشناس اقتصادی، در خصوص تبعات برداشت از صندوق توسعه ملی به خبرنگار اقتصادی ایونا Ivna، گفت: اگر به قانون تسهیل صندوق توسعه ملی که در برنامه پنجم اشاره کنیم، که قرار بود از درآمدهای ارزی حاصل از فروش نفت برداشته و در این صندوق گذاشته شود.

وی ادامه داد: صندوق توسعه ملی برای توسعه و اشتغال از طریق بخش خصوصی به کارآفرین‌ها، تولیدکنندگان و سرمایه‌گذاران بود که یک تسهیلات ارزی داده شود. جهت وارد کردن ماشین‌آلات خط تولید و بنیاد صندوق به این صورت بوده است.

شهریاری تصریح کرد: همیشه اجرای قانون دچار فراموشی ‌شده و به انحراف کشیده می‌شود. این انحراف به این معنی است که صندوق توسعه ملی در واقع یک کیسه‌ای شده که هر وقت دولت دچار کمبود شد در زمان سیل، زلزله، خشکسالی، کرونا و …  بتواند برداشت کند.

این کارشناس اقتصادی در پایان گفت: فلسفه وجودی در صندوق توسعه ملی فراموش شده است. این کار باعث می‌شود دست تولیدکننده، سرمایه‌گذار و کارآفرین از این صندوق کوتاه شود و تسهیلات لازم از قانون صندوق توسعه ملی محقق نشود و از هدف اصلی جدا شده است.

 

خبرنگار: معصومه عاروان