هشدار عضو شورای شهر درباره طغیان دوباره کرونا!
هشدار عضو شورای شهر درباره طغیان دوباره کرونا!

یک عضو شورای شهر تهران گفت:  متاسفانه این طور احساس می‌شود که چون این یک میلیون نفر در محیط شهری حضور دارند باید باقی مردم نیز به زندگی عادی خود بازگردند؛ نه اینطور نیست! مردم در منزل بمانند.

سید محمود میرلوحی، عضو شورای شهر تهران در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی ایونا درباره طرح ترافیک تهران، اظهار کرد: به طور مکرر بیان شد، ۶۰ درصد آلودگی هوای تهران ناشی از خودروهاست. در شورای شهر برای لغو طرح ترافیک خیلی راحت استقبال شد. اما حالا رفت و آمد شهری مختل شده است. طرح ترافیک لغو شد تا از مترو و وسایل حمل و نقل شهری کمتر استفاده شود تا بحث فاصله‌گذاری اجتماعی رعایت شود؛ زمانی که فاصله گذاری‌ها رعایت نمی‌شود و استفاده از اتوبوس و مترو عادی شده است، لغو طرح ترافیک چه تاثیری دارد؟

وی در ادامه گفت: ظرفیت تهران ۱۰۰ هزار ماشین است که قبلا رقمی بالغ بر ۱۴۰ هزار ماشین بود. چه دلیلی دارد، حجم انبوهی از ماشین‌ها را به نقطه مرکزی شهر فرستاده شود؟ حال که ظرفیت این نقاط را می‌دانیم، تصور کنید به جای ۱۰۰هزار، ۲۰۰هزار خودرو در محیط شهری باشند، یعنی دو برابر ظرفیت کل؛ بنابراین تردد در شهر مختل می‌شود.

میرلوحی افزود: درحال حاضر که ویروس کرونا در شهر جریان دارد، چه دلیل دارد آلودگی هوا را نیز به آن اضافه کنیم، زمانی که هیچ حسنی ندارد؟

این عضو شورای شهر اذعان کرد: برخی افراد حساس هستند که از طرح ترافیک پول در می‌آید، این مسأله چه عیبی دارد؟ فرض کنید کل طرح ترافیک در روز یک میلیارد درآمد داشته باشد، درحالی که هر روز ۲۰ میلیارد خرج مترو می‌شود و این رقم در سال به ۶۰ هزار میلیارد می‌رسد. ۴۰۰ میلیارد این هزینه از فروش بلیط و ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیارد نیز از طرح ترافیک به‌دست می‌آید و باقی مبالغ از قسمت‌های دیگر کسب می‌شود.

وی در خصوص عادی شدن زندگی شهری مردم در دوران کرونایی متذکر شد: وضعیت شهر عادی نشده است. کمتر جابه‌جا شوید. ممکن است کرونا مجددا طغیان کند. ویروس کرونا هنوز نرفته است. ما می‌خواهیم این دغدغه را انتقال دهیم که مردم! زندگی‌ها عادی نشود؛ رعایت کنید!

میرلوحی در پایان گفت: برای اینکه ۱۰ میلیون نفر جمعیت در تهران زندگی کنند، باید یک میلیون نفر کار کنند تا بهداشت افراد و ایمنی شهر رعایت شود. بیمارستان‌ها، جمع‌آوری پسماند، آتش‌نشانی، بهشت زهرا، مترو، اتوبوس و تاکسی از جمله مواردی هستند که کارکنان آنان باید در محیط شهری حضور داشته باشند. متأسفانه این طور احساس می‌شود که چون این یک میلیون نفر در محیط شهری حضور دارند باید باقی مردم نیز به زندگی عادی خود بازگردند؛ نه اینطور نیست! مردم در منزل بمانند.

گفتنی است، طرح ترافیک به دلیل شیوع کرونا و استفاده بیش از حد مردم از وسایل حمل و نقل عمومی برای اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی در فروردین ماه لغو شده و تا به امروز نیز ادامه داشته است. بنابر خبری که روز گذشته از شهردار تهران در رسانه ها منتشر شد، طرح ترافیک مجددا از ۱۷ خرداد ماه سال جاری اعمال می‌شود.

 

خبرنگار: نسترن شاکر