«سالی» جنوب شرق آمریکا را به هم ریخت
«سالی» جنوب شرق آمریکا را به هم ریخت

در پی بروز طوفان سالی در برخی مناطق جنوب شرقی آمریکا، رییس جمهوری این کشور وضعیت اضطراری اعلام کرد. با نزدیک شدن طوفان «سالی» به سواحل خلیج مکزیک در آمریکا، مقام‌های ایالتی از امکان بروز سیل در برخی مناطق جنوب شرقی آمریکا خبر دادند.

به گزارش گروه خبری ایونا Ivna، به گفته کارشناسان هواشناسی این طوفان سه شنبه شب به سواحل می‌سی سی پی، آلاباما و فلوریدا رسیده و در برخی مناطق ممکن است تا ۶۱ سانتی متر باران ببارد. سازمان هواشناسی نیز پیش بینی کرده که ارتفاع آب در مناطق شهری می‌تواند تا ۹ فوت (۲. ۷ متر) بالا بیاید. سرعت وزش این طوفان بین ۹۵ تا ۱۴۰ کیلومتر در ساعت گزارش شده است.

مرکز ملی طوفان آمریکا روز دوشنبه اعلام کرد که سالی به تازگی هسته داخلی خود را تقویت و توسعه داده و این در حالی است که آبهای گرم خلیج مکزیک در ساعات آینده آن را بیشتر تقویت می‌کند.

«دونالد ترامپ» رییس جمهوری آمریکا در آلاباما، می‌سی سی پی و لوییزیانا وضعیت اضطراری اعلام کرده است. اعلام وضعیت اضطراری به دولت فدرال اجازه می‌دهد ضمن هماهنگی اقدامات کمک رسانی، کمک‌های اضطراری فراهم کند.

همزمان، مقام‌های محلی در مناطق ساحلی این ایالت‌ها، بنادر، مدارس و کسب و کارها را تعطیل کرده‌اند. شرکت‌های نفتی هم ضمن تعطیلی بعضی از پالایشگاه‌ها، کارکنان خود را از سکوهای استخراج نفت و گاز در خلیج مکزیک خارج کرده‌اند.

گفته می‌شود نزدیک به یازده هزار خانه در مناطق ساحلی آلاباما و ایالت می سی سی پی با خطر سیل روبرو هستند.

طوفان سالی، هجدهمین طوفان عمده در اقیانوس اطلس در سال جاری است و هشتمین طوفان حاره‌ای است که امسال به سواحل آمریکا می‌رسد. ضمن آنکه یکی از پنج طوفانی است که همزمان در اقیانوس اطلس در حال طغیان است.

  • منبع خبر : خبرفوری