نعمت بخش: بزرگ‌ترین معضل خودرو، قیمت‌گذاری‌های دستوری است
نعمت بخش: بزرگ‌ترین معضل خودرو، قیمت‌گذاری‌های دستوری است

دبیر انجمن خودروسازان ایران گفت: بزرگ‌ترین معضل ما در صنعت خودرو بحث قیمت‌گذاری‌های دستوری و دخالت‌های دولتی است.

احمد نعمت بخش، دبیر انجمن خودروسازان ایران، در خصوص بزرگ‌ترین معضل صنعت خودرو به خبرنگار اقتصادی ایونا Ivna، گفت: بزرگ‌ترین معضل ما در صنعت خودرو بحث قیمت‌گذاری‌های دستوری و دخالت‌های دولتی است.

وی ادامه داد: ایران خودرو و سایپا هر کدام ۱۴ الی ۱۷ درصد سهام سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران را دارند. اما تمام هییت مدیران این شرکت‌ها را دولت، سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران و وزارت صمت تعیین می‌کند.

نعمت بخش تصریح کرد: خصوصی‌سازی واقعی در صنعت خودرو صورت نگرفته است. از همه مهم‌تر همان بحث قیمت‌گذاری بوده که مرتب شرکت‌های خودرو‌سازی در حال ضرر و زیان هستند. شرکت‌ها در واقع رانتی را به ذهن کل کشور توزیع می‌کنند. مثلا همان افزایش قیمتی که برای شش ماهه دوم در نظر گرفتند.

وی با اشاره به قیمت پژو پارس افزود: مثلا قیمت پژو پارس در کارخانه ۱۰۵ میلیون تومان است اما در بازار با قیمت ۱۹۵ میلیون تومان به فروش می‌رسد. کارخانه‌های خودروسازی زیان می‌کنند در این میان ۹۰ میلیون تومان سود حاصل از قیمت کاذب به جیب بازار می‌رود. رانت و فساد همچنان در حال گسترش است.

دبیر انجمن خودروسازان ایران در پایان گفت: ما اگر قیمت را درست کنیم و از زیان خارج شویم آن زمان می‌توانیم هزینه قطعه‌سازان را بپردازیم. اگر موضوع ریالی را حل کنیم قطعه‌سازان به راحتی تحریم‌ها را دور می‌زنند. در واقع اولویت اول ما مسایل ارزشی است. اولویت دوم ما همان بحث قیمت‌گذاری بوده که اگر اولویت اول حل شود اولویت دوم نیز به راحتی قابل حل است.

 

خبرنگار: معصومه عاروان