حسن بیگی: لطمه‌ای که آمریکا به اقتصاد زد بدتر از جنگ جهانی دوم بود
حسن بیگی: لطمه‌ای که آمریکا به اقتصاد زد بدتر از جنگ جهانی دوم بود

یک کارشناس سیاسی گفت: لطمه‌ای که آمریکا به اقتصاد زد بدتر از جنگ جهانی دوم بود.

ابوالفضل حسن بیگی، کارشناس سیاسی، در خصوص وضعیت وخیم بازار جهانی نفت به خبرنگار سیاسی ایونا Ivna، گفت: دو معضل و مشکل اساسی در جهان است که عامل وضعیت اقتصادی بسیار وخیم و خطرناک بازار نفت شده است.

وی ادامه داد: نکته اول اقداماتی که آمریکایی‌ها انجام دادند از مقطعی که ترامپ روی کار آمد و برخوردهای خصمانه‌ای که با همه کشورها داشت. باعث شد یک لطمه‌ای به اقتصاد بین‌المللی وارد کند. در انتخابات چند نکته بیان کرد اینکه من وقتی رییس جمهور شوم با چین، کانادا و ایران برخورد خواهم کرد. از برجام خارج می‌شوم.

حسن بیگی تصریح کرد: آمریکا با روسیه قراردادهای خود را لغو کرد. چنین قراردادهایی را ضررهای بزرگ برای آمریکا دانست و اعلام کرد من بسیاری از قراردادهای خود را با روسیه لغو می‌کنم از جمله موضوع جنگ ستارگان و موضوع هسته‌ای بود. از طرفی تهدیدهای گوناگون کشورهای مختلف از جمله اروپا همواره تهدید کرد و جو سنگینی بر جهان حاکم شد و بدتر از جنگی که با شوری سابق داشت. همین امر باعث شد لطمات بسیار سنگینی به اقتصاد جهانی و همچنین به روابط بین‌الملل وارد شود.

وی افزود: در عمل هم دیده‌ایم با تهدیدهای که ترامپ انجام داده در شعارهای پوپولیسمی خود برای جمع‌آوری آرا و شغلی که ایجاد کند روابط خود را با بعضی از کشورها همواره مخدوش کرد. اختلافات را بیشتر کرد و از جمله دیوار مکزیک که یکی از مسایلی بود که از قرن‌های گذشته رابطه بین مکزیک و آمریکایی‌ها خیلی خوب بوده و به نوعی حیاط خلوت آمریکا در مکزیک بوده است.

این کارشناس سیاسی تاکید کرد: روز به روز ضربات سنگین و مهلکی به اقتصاد جهان وارد می‌شود. آمریکا از کنوانسیون‌های بین‌المللی خارج شد که تضعیف شورای حکام و اقتصاد آمریکا را در پی داشت. از کشورهای حاشیه خلیج فارس و کشورهای عربی به گاوهای شیرده یاد کرد و خزانه آن‌ها را خالی کرد و به همین جهت بخش صنایع به صنایع نظامی تبدیل شد.

حسن بیگی اشاره کرد: جیب‌های خالی به طرف خرید سلاح و اسلحه رفت و چرخش صنعت در اقتصاد روز به روز کاهش پیدا کرد. طبیعتا مصرف انرژی پایین آمد و درآمد کشورهای عربی کاهش پیدا کرد. درآمد کشورها عربی کم شد عرضه بالا رفت. لذا کشورهای دیگر درصدد خرید نفت با قیمت پایین بودند و مخازن خود را به نوعی در مقطع کوتاهی پر کردند.

وی اظهار کرد: نکته بعد بحران برای انرژی درست شد. روسیه برای اینکه در آینده ذخیره ارزی داشته باشد صادرات گاز و نفت خود را افزایش داد. از طرفی آمریکایی‌ها برای اینکه به نقطه‌ای برسند از حوزه خلیج فارس بی‌نیاز باشند کارهای بزرگی انجام دادند. بالغ بر ۲۰۰۰ دکل نفتی در منطقه آمریکا زدند و به حفر چاه‌های نفت مشغول شدند.

این کارشناس سیاسی خاطرنشان کرد: از همه مهم‌تر موضوع اصلی کرونا بود که یکی از شیطنت‌های خود آمریکاست. بالغ بر دو دهه از جنگ جهانی گذشت تا مشخص شد آنفوانزای اسپانیایی چه بود؟ در حقیقت جنگ جهانی دوم جمعیت کثیری کشته شدند و تولیدکننده این آنفوانزا نیز معرفی شد. موضوع کرونا دست‌ساز است. برای مقابله با چین و کاهش جمعیت چنین اقدامی را آمریکا انجام داد و به نوعی گریبان‌گیر خود نیز شد.

حسن بیگی افزود: بسیاری از کشورها نیازمند نفت ایران هستند. اگر کسی بخواهد سوخت خود را تغییر دهد باید هزینه کند تا پالایشگاه او به سوخت جدبد تبدیل شود. بسیاری از کشورها به خاطر رانت‌خواری از عربستان و دیگر کشورهای عربی توانستند از طرق مختلف نفت ایران را جایگزین کنند. در برخی جاها اشتباهات مسئولان بود که کم کاری کردند و نتوانستند سرمایه‌گذاری‌های طلایی انجام دهند. قراردادهای بزرگ در کشور نوشته نشد. ما همواره با چالش‌های حزبی و جناحی مواجه هستیم و بدون فکر برخورد کردیم.

وی اظهار کرد: دنیا نیازمند فرآورده‌های نفتی ایران است. امروز می‌توانستیم صادر کننده بزرگ گاز در جهان باشیم. بودجه سالیانه را همواره مطابق با چشم‌انداز بیست ساله ننوشتیم. دولت‎ها به دنبال قهرمان‌سازی بودند. بهترین حرکت برای پایداری ایران همین بستن قراردادهای ۲۵ ساله با روسیه، هند و چین است که انجام گرفت.

خبرنگار: معصومه عاروان