مدرک دکتری سیری چند؟
مدرک دکتری سیری چند؟

مدرک فروشی یعنی اجحاف در حق کسانی که زحمت کشیده‌اند تا علم دانش به دست آورند.

به گزارش گروه خبری ایونا Ivna، دراین روزها اتفاق‌های عجیب وغریب در جای جای دنیا رخ می‌دهد. پدیده‌هایی که تیتر روزنامه‌ها می‌شوند و تنها به اندازه یکبار مرور برایمان جذاب است. یکی از همین پدیده‌‌های زشت و شاخ‌دار که زاده ذهن کثیف افرادی سودجو بوده و سال‌هاست که برای اقتصاد، کسب و کار و اشتغال ایرانی‌ها تور پهن کرده و طعمه‌هایش افرادی ساده لوح و زودباور هستند که می‌خواهند ره ۱۰۰ ساله را یک شبه طی کنند.

«مدرک فروشی» اسمی که هرگز تیتر نیازمندی‌های روزنامه همشهری نمی‌شود. اما با کمی پرس‌وجو از دوست و آشنا می‌توانید، شماره یکی از همین افراد سودجو را پیدا کنید و با یک زنگ ساده از تعرفه‌های مدارک تحصیلی فروشی مطلع شوید.

در حق ما اجحاف می‌شود

«سودا» کارمند اداری یک شرکت خصوصی درباره مدرک فروشی به خبرنگار اجتماعی ایونا Ivna گفت: «مدرک فروشی یعنی اجحاف در حق کسانی که زحمت کشیده‌اند تا علم دانش به دست آورند اما متاسفانه با توجه به شرایط مالی که دارند نمی‌توانند به آن جایگاهی که لیاقتش را دارند، برسند و در واقع پدیده مدرک فروشی باعث نادیده گرفتن شایسته سالاری در جامعه شده و این خود باعث بروز مشکلات عدیده در تمامی مشاغل می‌شود.»

انگیزه‌ ندارد

«معصومه» یک دختر جوان دانشجو درباره مشکلات ناشی از مدرک فروشی گفت:« مهم ترین مسئله‌ای مردم به این پدیده روی می‌آورند این است که اکثر دانشگاه‌های ایران فارق التحصیل بیرون می‌دهند. دانشجو در ایران معنی و تعریف ندارد. کسی که اقدام به خرید مدرک می‌کند انگیزه‌ای برای درس ‌خواندن ندارد و صرفا به خاطر داشتن سوابق شغلی و یا ورود به شغل جدید نیازمند مدارک بالاتر هستند.»

هر کس بهانه‌ای برای خطای خود دارد

یا حال و حوصله درس خواندن را ندارند یا با کلی سختی و مشقت در رشته‌ای که به آن علاقه دارند، قبول نمی‌شوند، شاید هم پدر محترم‌شان جیب پر پولی دارد و سر کیسه را برای فرزندان عزیز دردانه‌ شل می‌کند. ممکن است برای دور زدن قانون و جلو افتادن از رقیبانش و قبولی در آزمون‌های دولتی به فکر خرید مدرک می‌افتد.

هر کس برای انجام خطاهایشان دلیل دارد. اما هیچ کدام قانع کننده نیست. همه‌ی این‌ها یعنی ضایع کردن حق کسانی که با تلاش و زحمت بسیار به جایگاهی که می‌خواستند، رسیده‌اند.

 یادمان باشد حق الناس همیشه پول نیست!

 

خبرنگار: نسترن شاکر