مدیریت بحران سیل با مشارکت جوامع محلی
مدیریت بحران سیل با مشارکت جوامع محلی

مدیرعامل سازمان آب منطقه‌ای مازندران با اشاره به تعدد سیلاب و ضرورت پیش بینی، پیشگیری و کاهش خطر گفت: باید با بهره گیری از مشارکت جوامع محلی بحران سیل را مدیریت کنیم.

به گزارش گروه خبری ایونانیوز، محمدابراهیم یخکشی بعدازظهر یکشنبه در جلسه کارگروه سیل و مخاطرات دریایی استان با اشاره به تعدد سیلاب و ضرورت پیش‌بینی، پیشگیری و کاهش خطر گفت: کارگروه باید با سیاست‌گذاری‌هایی که انجام می‌دهد بتواند متناسب با شرایط استان به سمت یک سیستم هوشمند با بهره‌گیری از مشارکت جوامع محلی بحران سیل را مدیریت کند.

مدیرعامل سازمان آب منطقه‌ای مازندران سیستم محلی هشدار سیل در استان را یک درس‌آموخته و تجربه از سیلاب سال ٩٧ ذکر کرد و گفت: این سیستم نیمه‌هوشمند کمک کرد تا بتوانیم با استفاده از ظرفیت افراد مؤثر جوامع محلی، سیلاب‌های سال ٩٨ را که حجم آن کمتر از سیلاب سال گذشته نبود با کمترین خسارت در برخی رودخانه‌ها از جمله تالار به حداقل برسانیم.

وی با تأکید بر ضرورت توسعه این سیستم محلی در سایر رودخانه‌های استان خواستار بهبود و توسعه ایستگاه‌های آب و هواشناسی و تجهیز آن شده و تصریح کرد: اطلاعات اخذ شده باید در کمترین زمان ممکن در اختیار واحدهای محلی قرار گیرد و از سویی از ظرفیت سیستم پیش‌بینی هواشناسی نیز به نحو مطلوب‌تر در این سیستم استفاده شود.

در این جلسه داداش‌پور جانشین مدیریت بحران استان مازندران نیز انجام اقدامات مدیریتی در شرایط بحرانی را بسیار سخت و دشوار اعلام کرد و گفت: تصمیم‌گیری در شرایط بحرانی با توجه به محدودیت امکانات و دشواری کار نیازمند ریسک‌پذیری زیاد بوده، لذا باید تلاش کنیم اقدامات پیشگیرانه را توسعه داده و آسیب‌ها و مناطق آسیب‌پذیر و علل آن را شناسایی کنیم و این نیازمند مشارکت همه دستگاه‌ها است.

داداش‌پور مشارکت جوامع محلی را در امر مدیریت بحران سیل مهم برشمرد و گفت: در قانون جدید مدیریت بحران به این مهم توجه جدی شده و انشاالله در آئین نامه اجرایی آن که به زودی از سوی دولت ابلاغ می‌شود، بسیاری از مشکلات این بخش کاهش یابد.

  • منبع خبر : خبرگزاری مهر