معمای مصونیت افراد سالم به کووید-۱۹
معمای مصونیت افراد سالم به کووید-۱۹

یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که سیستم ایمنی برخی از افرادی که در معرض ویروس کرونا قرار نگرفته‌اند، می‌تواند با این پاتوژن آشنایی داشته باشد و احتمالا در کاهش شدت بیماری افرادی که به این ویروس مبتلا می‌شوند، کمک می‌کند.

به گزارش گروه خبری ایونا Ivna، این مطالعه که در مجله Nature نیز منتشر شده است، نشان می‌دهد که سلول‌های T، ۳۵درصد از ۶۸ بیمار بزرگسال در آلمان که در معرض ویروس کرونا قرار نگرفتند، به این ویروس واکنش نشان داده است.

سلول‌هایT بخشی از سیستم ایمنی بدن هستند و به محافظت از بدن در برابر عفونت کمک می‌کنند.

واکنش سلول T نشان می‌دهد که سیستم ایمنی بدن ممکن است تجربه قبلی در مبارزه با یک عفونت مشابه داشته باشد و ممکن است از آن حافظه برای مقابله با عفونت جدید استفاده کند؛ بنابراین اگر سیستم ایمنی بدن آنها هرگز با کووید-۱۹ مواجه نشده باشد، چگونه می‌تواند سیستم ایمنی بدن خود از سلول‌هایT واکنشی داشته باشد؟

محققان مختلفی از مؤسسات متفاوتی در آلمان و انگلستان در این مطالعه جدید نوشتند که این سلول‌ها احتمالا در عفونت‌های قبلی بومی به‌دست آمده‌اند.

استفاده از حافظه سلولT از یک عفونت مشابه برای پاسخ به یک عفونت جدید «واکنش متقاطع» نامیده می‌شود.

این مطالعه جدید شامل تجزیه و تحلیل نمونه خون از ۱۸بیمار مبتلا به کووید-۱۹در سنین ۲۱تا ۸۱سال و اهداکنندگان سالم از سنین ۲۰تا ۶۴سال مستقر در آلمان به‌دست آمده است.

در این مطالعه مشخص شده که سلول‌هایT که به ویروس کرونا واکنش نشان‌می‌دهند در ۸۳درصد بیماران مبتلا به کووید-۱۹مشاهده شده‌اند.

  • منبع خبر : همشهری