طراحان لباس‌های طراحی شده خودشان را نمی‌پوشند/ افراد در جشنواره مد و لباس فقط ممنوعیت‌های پوششی را می‌بینند
طراحان لباس‌های طراحی شده خودشان را نمی‌پوشند/ افراد در جشنواره مد و لباس فقط ممنوعیت‌های پوششی را می‌بینند

فرامرز فرمانی گفت: طراحان، لباس‌های طراحی شده خودشان را هم نمی‌پوشند چراکه هدف آنها ارائه آثار خود در جشنواره فجر است و هدف دیگری ندارد.

فرامرز فرمانی، کارشناس مد و لباس در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی و هنری ایونا در مورد نحوه عملکرد طراحان مد و لباس در جشنواره فجر گفت: در کل بخش مد و لباس در جشنواره فجر امیدی بود برای جوانان هنرمند شهرستان‌ها که دارای امکانات کم و محدودی بودند، با شرکت در این جشنواره و آثار هنری خود را ارائه داده که نمونه کارهایشان دیده شد و مورد تحسین قرار گرفتند. در کل این امر بستگی به هدفمندی کارشان دارد و تاثیر دیگری نداشته است.

این کارشناس حوزه مد و لباس در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا طرح‌های ارائه شده به گونه‌ای هستند که در سطح جامعه قابل پوشش نیستند، خاطرنشان کرد: در این دوره تصور می‌شد طراحان لباس قدم مهم‌تر و مثبت‌تری در این زمینه بردارند و در آن مزیت‌های زیادی باشد و خیلی مهم واقع شود ولی برخلاف تصور اصلا اینطور نبود؛ در حالی که من بسیار انگیزه داشتم و با این طراحان همراه بودم. اما بعد از مشاهده طرح‌ها احساس کردم تخصص کافی در این زمینه به چشم نمی‌خورد، مخصوصا بخش لباس که بسیار حساس است.

وی با اشاره به یک مثال ادامه داد: شما یک خانواده کوچک را در نظر بگیرید که در آن انتخاب لباس با توجه به اختلاف سلیقه‌ها متفاوت است هرکدام ممکن است جذب یک مدل لباس شوند؛ حال تصور کنید در یک جامعه بزرگ چقدر اختلاف سلیقه وجود دارد. پس با توجه به این تفاوت‌ها کسی که طرحی را پیشنهاد می‌دهد، باید به تمامی‌ جوانب توجه کند. یک طراح لباس باید تمام جزئیات و حساسیت‌های موجود را مورد بررسی قرار دهد. با این حال من در این جشنواره آن هماهنگی را ندیدم.

فرمانی افزود: رویکرد باید کاملا مشخص باشد. باید تحقیق کنیم، که جامعه‌ای که در آن زندگی می‌کنیم چه چیزی را می‌پسندد و این امر تخصص بالایی می‌خواهد. نباید طرح فقط دارای پوشش اسلامی‌باشد و پسند جامعه در آن وجود نداشته باشد یا بالعکس؛ در اصل باید بین پوشش و پسند جامعه یک هماهنگی باشد و تلفیقی از این دو ارائه شود. این امر مستلزم داشتن تخصص در طراحی و علم جامعه شناسی است.

این کارشناس حوزه مد و لباس عنوان کرد: متاسفانه طراحانی که وارد این حوزه می‌شوند ادعای تخصص و برتری در این زمینه دارند. ولی در اصل باید به رزومه طراح مراجعه کنیم و سوابق آن را مورد بررسی قرار داده تا مشخص شود که آیا استحقاق حضور در هیات طراحی مد و لباس را دارند یا خیر.

وی اظهار داشت: حتی طرح‌های ارائه شده از سوی طراحان هم مورد پسند طراحان لباس نیست و خودشان هم این لباس‌ها را نمی‌پوشند و این باعث تاسف است. و در کل جشنواره مد و لباس فجر به جایی بدل شده که افراد باید به آن مراجعه کنند تا ممنوعیت‌های پوششی را ببینند و جنبه دیگری ندارد.

  • نویسنده : سودا احمدپور