نسخه‌هایی برای باز ماندن از ازدواج
نسخه‌هایی برای باز ماندن از ازدواج

«پول ندارم زن می‌‌خوام چه کار؟ خودم آه ندارم با ناله سودا کنم. دست یه دختر رو بگیرم و بیارم خونه‌م که چی بشه؟ اونم بدبخت کنم؟»، «نشستم خونه بابام نون بابامو میخورمو پادشاهی می‌کنم، حتما باید برم زیر سایه شوهر تا به نفس کشیدم هم گیر بده؟»...

«پول ندارم زن می‌‌خوام چه کار؟ خودم آه ندارم با ناله سودا کنم. دست یه دختر رو بگیرم و بیارم خونه‌م که چی بشه؟ اونم بدبخت کنم؟»، «نشستم خونه بابام نون بابامو میخورمو پادشاهی می‌کنم، حتما باید برم زیر سایه شوهر تا به نفس کشیدنم هم گیر بده؟»، «شوهرم معتاده تو خرج شکم خودمو بچه‌هام هم موندم باید پول زهرماری اینو هم بدم.»، «از نفس کشیدن خسته شدم چه برسه به زندگی!»، «یکی نبود بگه نونت نبود، آبت نبود، شوهر کردنت چی بود؟»، «اگه الان زیر بار خفت و کار کردن تو خونه‌های‌‌ مردم رفتم فقط به خاطر نون شب بچه‌هامه.»، «چه کار کنم؟ کار درست و حسابی هم نیست، تحصیلات ندارم، اعتماد به نفس ندارم.»، «من فقط ۱۵ سالمه و کمرم زیر بار مشکلات خم شده.»، «مجبورم برم خونه مردم، بشورم و بسابم تا یه پولی بذارن کف دستم.»، «از وقتی شوهرم بیکار شده، وضعیتمون همینه بهتر که نمیشه هیچ هر روز بدترم میشه.»
این جملات دیالوگ فیلم‌های‌‌تلویزیون و سینما نیست. درد زندگی دختران و پسران جامعه امروزی ماست که به دلیل مشکلات متعدد از اعماق وجودشان برخاسته است. مشکلاتی که پدیده کاهش سن زنان سرپرست خانوار و افزایش سن ازدواج را به وجود آورده است.

ضربه کاری!

به گزارش گروه اجتماعی پایگاه خبری ایونانیوز، چندی پیش گفتگویی با معاونت فرهنگی و امور جوانان اداره کل ورزش و جوانان خراسان رضوی در خصوص ازدواج دیرهنگام جوانان منتشر شد. مجید پوررضایی می‌گوید: ازدواج دیرهنگام دختران یا پسران دلایل مختلفی دارد كه یكی از مهمترین این دلایل شرایط اقتصادی جامعه و موضوع اشتغال است.
در همین حال مدیر عامل جمعیت امام علی درباره میانگین سنی زنان سرپرست خانوار آماری را ارائه می‌دهد و می‌گوید: میانگین سنی از ۱۸ تا ۶۰ را شامل می‌شود. اما در بعضی از استان‌هایی که کودک همسری شایع است افرادی با سن ۱۴ تا ۱۵ سال نیز سرپرستی خانواده را بر دوش می‌کشند.
و حالا ضربه آخری که بر پیکره ازدواج جوانان زده می شود: پول ندارید ازدواج نکنید. این صحبت را سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس مطرح می کند.

مسایلی برای افزایش سن ازدواج

عبدالرضا عزیزی، عضو کمیسون اجتماعی مجلس شورای اسلامی‌در مصاحبه با خبرنگار ایونا، علت کاهش سن زنان سرپرست خانوار را ازدواج زود هنگام می‌داند و اظهار می‌کند: علت کاهش سن زنان خانوار به خاطر ازدواج زود هنگام است و در اکثر کشورها سن ازدواج ۱۸ سال است. ما هم تلاش کردیم که سن ازدواج بالای ۱۸ سال باشد ولی این قانون در مجلس مصوب نشد. دومین دلیل، کاهش پایداری زندگی است. به دلایل متعددی زندگی‌ها از ثبات برخوردار نیستند. برای مثال زندگی افرادی که زیر خط فقر هستند یا آن‌هایی که وضعیت مالی‌شان متوسط رو به پایین هست، مشکلات مالی باعث ناپایداری خانواده می‌شود. در خانواده‌هایی که از تمکن مالی برخوردار هستند نیز مشکلاتی خاص مانند زیاده‌خواهی‌ها عدم تطابق فرهنگی، سنی، مذهبی و… باعث می‌شود که زندگی پایداری نداشته باشند. همه این مسائل می‌تواند در افزایش سن ازدواج تاثیرگذار باشد.
اشاعه فرهنگ غربی
عزیزی می‌گوید: از طرفی تبلیغات تلویزیون خصوصا تلویزیون‌های ‌‌خارجی، فضای مجازی و اینترنت که فرهنگ غربی را اشاعه می‌دهند. ما هم ارتباط مناسب برای مقابله با فرهنگ غربی را نداریم و ارتباطات فرهنگی و اجتماعی ما کم است. در حالی که آنها با ارتباطات بسیار بالا شبانه‌روز در حال بمباران از هم‌پاشیدگی خانواده و عدم تشکیل خانواده هستند. در واقع جنگ نرمی‌ که گفته می‌شود، همین است. لذا همه اینها دست به دست هم می‌دهند که سن ازدواج افزایش و سن زنان سرپرست خانوار کاهش پیدا کند.
وی در ادامه می افزاید: آنچه که در روایات دین اسلامی‌ داریم، این است به ازدواج و تحکیم خانواده توصیه می‌شود و انتظار ما از کسی که همکارمان است این بود که این مسئله را توصیه می‌کردند و من مخالف این هستم که چون پول نداریم ازدواج نکنیم. ما هیچ کدام‌مان در اوایل ازدواج پولی نداشتیم. خود من با وسایل زندگی دانشجویی‌ام زندگی مشترکم را شروع کردم و سالیان سال مستاجر بوده‌ام.
این عضو کمیسیون اجتماعی بیان می‌کند: اینطور نیست که برای شروع زندگی از همان اول زندگی درستی داشته باشیم. مسیر درست را بروید و به خدا توکل کنید. تلاش و کوشش کنید و با یکدیگر کنار بیایید. در واقع نباید ناامید شد و تحت تأثیر حرف های ‌‌منفی قرار گرفت نباید گفت که چون وضع معیشتی خوب نیست و کار نیست ازدواج نکنید. خدا کریم است. ازدواج کنید، منتها باید تلاش و کوشش کنید. خدا هم به شما کمک می‌کند.

راهکارهای ‌‌مقامات کشور برای حل کاهش سن زنان سرپرست خانوار

عزیزی در رابطه با راهکارهای ‌‌مقامات کشور برای حل کاهش سن زنان سرپرست خانوار و افزایش سن ازدواج می‌گوید: برای ایجاد اشتغال در روستا سال گذشته ۱۷هزار میلیارد اختصاص داده شد. وام ازدواج را افزایش و وام اشتغال‌زایی صفر درصد در مناطق مرزی و وام اشتغال‌زایی۶ و ۴ درصد در روستاهای ‌‌نزدیک شهر تخصیص یافت که می‌تواند در پایداری ازدواج خیلی مؤثر باشد. اما این اقدامات لازم است اما کافی نیست.
وی خاطرنشان می‌کند: شرط لازم و کافی برای ازدواج به موقع جوانان در سن طلایی که بهترین سن برای آقایان ۲۵ تا ۳۰ سال که هرچه به ۲۵ نزدیک‌تر باشد، بهتر است و سن طلایی خانم‌ها بین ۲۰ تا ۲۵ سال است که هرچه به ۲۰ سال نزدیک تر باشد بهتر است. زیرا احتمال ناقص شدن نوزادان در زنان زیر ۲۰ سال بیشتر است و در سنین بالای ۴۰ سال برای آقایان قدرت باروری کاهش می‌یابد و در خانم‌ها در سنین بالای ۳۵ احتمال اینکه بچه هایشان دچار آنرمالی و ناقص‌الخلقه بشوند، زیاد است. در عین حال توصیه من به عنوان یک پزشک بهترین سن برای ازدواج خانم‌هایی ۲۰تا ۲۵ سال و برای آقایان ۲۵ تا ۳۰ سال است.

و در انتها …

و در نهایت، این عضو کمیسیون اجتماعی معتقد است، باید شرایط لازم از نظر روانی، فرهنگی، معیشتی و اشتغال برای جوانان ایجاد شود، سپس از آنان بخواهیم که به موقع ازدواج کنند و اگر این اتفاق نیافتد، ما با تهدید نسل مواجه می‌شویم و باید این شرایط طلایی و مناسب برای آنها فراهم شده تا با تهدید نسل و آسیب های اجتماعی مواجه نشویم.
فرهنگ‌سازی ازدواج به موقع، بهبود وضع معیشت، مقابله با غرب‌گرایی و حمایت دولت از جوانان همگی از جمله اقداماتی هستند که نه تنها باعث پایداری زندگی و تحکیم خانواده بلکه باعث کاهش آسیب‌های‌‌ اجتماعی و روانی جامعه نیز می‌شود.

  • نویسنده : نسترن شاکر