حسینی شاهرودی: نفت را در ازای کالا می‌فروشیم
حسینی شاهرودی: نفت را در ازای کالا می‌فروشیم

نماینده سابق مجلس دهم گفت: ما به صورت پایاپای عمل می‌کنیم و نفت را در ازای کالا می‌فروشیم. در نهایت درآمدهای ارزی ما به شدت کاهش یافته که دلایل مختلفی دارد.

حسن حسینی شاهرودی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس دهم، در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایونا Ivna گفت: شرایط حال حاضر با شرایط دوره گذشته بسیار متفاوت است. مخصوصا در بحث قیمت جهانی نفت که ما در دوران دولت نهم و دهم بالغ بر ۲٫۵ میلیون بشکه نفت را صادر می‌کردیم.

وی ادامه داد: قبل و بعد از برجام که تحریم‌ها بر ما تحمیل شد، حجم بالای صادرات نفت را داشتیم و هم این‌که افزایش قیمت نفتی را شامل شده بودیم.

حسینی شاهرودی خاطرنشان کرد: امروز نسبت به سی سال گذشته پایین‌ترین قیمت نفت را داریم و کم‌ترین صادرات را داشته‌ایم. با توجه به تحریم‌ها برگشت از صادرات ناشی از نفت به نوعی در کشور اتفاق نمی‌افتد. ما به صورت پایاپای عمل می‌کنیم و نفت را در ازای کالا می‌فروشیم. در نهایت درآمدهای ارزی ما به شدت کاهش یافته که دلایل مختلفی دارد.

وی تصریح کرد: بحث کاهش درآمد‌های نفتی، تحریم‌ها و کاهش صادرات نفتی ما که کمتر از ۴۰۰هزار بشکه در روز رسیده و نیز سیاست‌های دولت که عدم حمایت از صادرات غیر نفتی را داشته است. مقرارات دست و پا گیری که در طول یک سال داشتیم. بالغ بر ۵۷۰ بخشنامه و مقررات ظرف یک سال گذشته تصویب شد که در همان سال‌های ۹۶ و ۹۷ در حوزه اقتصادی، بانک مرکزی و دیگر دستگاه‌ها چالش‌های ارزی به وجود آمد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس دهم در پایان گفت: ما مجبور هستیم و باید دولت فعلی و دولت‌های آینده به سمت و سویی که از وابستگی به نفت بی‌نیاز شویم قدم برداریم. درآمدهای ارزی بر پایه نفت نباشد بلکه بر پایه صادرات غیر نفتی صورت گیرد تا بتوانیم نیاز کالاهای اولیه خود را تامین کنیم.

خبرنگار: معصومه عاروان