نیکویی: مجلس شورای اسلامی باید به بحث حیوان آزاری بپردازد/ ورود جدی قوه قضاییه به پرونده متخلفان
نیکویی: مجلس شورای اسلامی باید به بحث حیوان آزاری بپردازد/ ورود جدی قوه قضاییه به پرونده متخلفان

 فجیع‌ترین روش سگ کشی در سلماس صحنه‌های باورنکردنی را رقم زد. در شهرداری سلماس ماشین‌هایی که برای پرس کردن زباله‌ها از آن استفاده می‌کنند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی ایونا Ivna، موضوع سگ کشی مساله‌ تازه‌ای در جامعه نیست. پیش‌تر نیز مصاحبه‌ای در این راستا با حجت الاسلام ذکریا نیکویی، رییس سازمان گسترش اقتصاد مقاوتی صورت گرفته بود. متن مصاحبه به شرح زیر ایت.

حیوانات مخلوقات خدا هستند

حجت الاسلام ذکریا نیکویی، رییس سازمان گسترش اقتصاد مقاوتی کشور در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی ایونا Ivna در خصوص حیوان آزاری اظهار کرد: حیوانات نیز جزء مخلوقات خدا هستند و روایات زیادی از پیامبر اکرم(ص) نیز وجود دارد که به احترام به حقوق حیوانات تاکید داشتند. اگر به زندگی و سیره پیامبران نگاه کنیم متوجه می‌شوید که به این موضوع اهمیت زیادی داده‌اند. حدیثی از پیامبر(ص) وجود دارد که می‌فرمایند: «از ما نیست کسی که به حیوانات آزاری برساند.» لذا این نشان از این است که اسلام حتی به حقوق حیوانات نیز اهمیت می‌دهد.

وی گفت: در جامعه ایران اسلامی نیز در سال‌های اخیر بسیار به این مسأله پرداخته شد. از نظر اخلاقی نیز مستلزم این است که همه مردم این موضوع و آداب را رعایت کنند.

رییس سازمان گسترش اقتصاد مقاوتی کشور اذعان کرد: این نقص در قانون ما وجود دارد که یک مصوبه مناسبی در مورد احترام به حیوانات وجود ندارد. مصوبات موجود نیز، درباره بحث تبعات اجتماعی این موضوع است. باید مجلس شورای اسلامی به این موضوع بپردازد و با تصویب قوانین بتواند این ناهنجاری‌ها را برطرف کند.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار ایونا Ivna مبنی بر اینکه «آیا برای اعمال این قانون و رعایت حقوق حیوانات نیازی به جریمه وجود دارد؟» گفت: اولا که باید در این مسأله فرهنگ‌سازی شود. متاسفانه در کشور ما در این موضوع فرهنگ‌سازی درستی صورت نگرفته است، این فرهنگ‌سازی نیز باید از طرف نهادهایی مانند صداو سیما، نهادهای فرهنگی و نهادهایی که مرتبط با محیط زیست هستند، صورت بگیرد.

نیکویی در پایان افزود: برای اینکه قانونی سفت و محکم بتواند این موضوع را کنترل کند، طبیعی است که تنبیهی در نظر گرفته شود. اما به این معنا نیست که در مورد آزار حیوانات قانونی وجود ندارد. جریمه، شلاق و جزای نقدی در این خصوص تصویب شده است. یعنی اگر شخصی حیوان آزاری کند و مستنداتش موجود باشد، مدعی العموم وارد عمل می‌شود؛ یعنی قوه قضاییه نسبت به این موضوع ورود جدی خواهد داشت. اما نقص در قانون ما وجود دارد؛ چراکه باید یک قانونی باشد و اگر می‌خواهیم مردم به این قانون احترام بگذارند، باید هم فرهنگ‌سازی شود و هم جریمه‌های سنگینی در نظر گرفته شود.

 

گفتنی است،  فجیع‌ترین روش سگ کشی در سلماس صحنه‌های باورنکردنی را رقم زد. در شهرداری سلماس ماشین‌هایی که برای پرس کردن زباله‌ها از آن استفاده می‌کنند. حیوانات و سگ‌های خیابانی را در آن انداخته و این حیوانات نیز در این ماشین‌های مخصوص پرس زباله دچار سرنوشت تلخ و درناکی می‌شوند. این حیوان آزاری و خشونت در حق حیوانات شیوه درستی نیست.

 

خبرنگار: نسترن شاکر