جعفرزاده: لجبازی کردند/ کدام کانال مالی به ایران کمک می‌کند؟
جعفرزاده: لجبازی کردند/ کدام کانال مالی به ایران کمک می‌کند؟

عضو سابق کمیسیون برنامه و بودجه مجلس دهم گفت: در عجبم مسئولان چرا این همه بابت بازگشت ارز صادراتی داد و بیداد می‌کنند! شما دو تا صادر کننده را پیدا کنید که ارز را بتواند از یک بانک خارجی به ایران بازگرداند؟ کدام بانک و کانال مالی به ایران کمک می‌کند؟

غلامعلی جعفرزاده، عضو سابق کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی، در پاسخ به سوال خبرنگار سیاسی ایونا Ivna، مبنی بر بلوکه شدن ۷ میلیارد دلار پول ایران در کره جنوبی گفت: ایران به دلیل این‌که در لیست سیاه قرار دارد نمی‌تواند با کشورهای همسایه و طرف قرارداد نیز معامله بانکی داشته باشد.

وی ادامه داد: گفته می‌شود کره جنوبی نمی‌خواهد پول ایران را پس دهد! این گفته‌ها اشتباه است. بلکه باید گفت: نمی‌تواند به چه صورتی پرداخت کند. زیرا وقتی ما داد می‌زدیم در مجلس شورای اسلامی برای تصویب لوایح چهارگانه، دوستان لجاجت و خودزنی می‌کردند بابت لغو لایحه fatf در جریان متن لایحه نبودند و یا نخواستند ببینند با تصویب نکردن چه عواقبی برای منافع مالی ایران دارد.

جعفرزاده تصریح کرد: منافع ملی ما اقتضا می‌کرد در شرایط سخت تحریمی باید لوایح چهارگانه را تصویب می کردیم که پول‌های ما به ایران بازگردد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه خاطرنشان کرد: در عجبم مسئولان چرا این همه بابت بازگشت ارز صادراتی داد و بیداد می‌کنند! شما دو تا صادر کننده را پیدا کنید که ارز را بتواند از یک بانک خارجی به ایران بازگرداند؟ کدام بانک و کانال مالی به ایران کمک می‌کند؟

وی افزود: اولین بانکی که حواله بانکی به ایران دهد، تمام بانک‌های دنیا بانک موجود را تحریم می‌کند. هیچ بانکی چنین اقدامی را برای ایران انجام نمی‌دهد. هر بانکی که با ایران معامله داشته باشد قطعا به عنوان پولشویی با ایران تحریم می‌شود.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس دهم در پایان گفت: اتاق جنگ و خزانه داری آمریکا رصد می‌کند هر بانکی با ایران همکاری کند بلافاصله بانک مورد نظر را مورد تحریم ظالمانه خود قرار دهد. ما گفتیم اگر لوایح را تصویب نکنید دچار مشکل می‌شویم. اما دوستان لج بازی کردند. کسانی که تصمیم گرفتند لوایح چهارگانه تصویب نشود این عوارض را به وجود آوردند.

خبرنگار: معصومه عاروان