اساس یارانه زیر سوال است/ دولت نمی‌تواند رقم ۳ هزار میلیارد را به عدد ۸ هزار میلیارد در ماه برساند
اساس یارانه زیر سوال است/ دولت نمی‌تواند رقم ۳ هزار میلیارد را به عدد ۸ هزار میلیارد در ماه برساند

خوش چهره گفت: رقم 72 هزار تومانی یارانه، که بعضی افراد از روی غفلت و جهالت گفتند، این یارانه نیست بلکه مجموع کمک‌های پرداختی به آدم‌های خیلی فقیر در دو سه تا اشکال مختلف به این رقم برسد. در هر حال دولت نمی‌تواند رقم سه هزار میلیارد را درجا به عدد هشت هزار میلیارد در ماه برساند.

محمد خوش چهره، کارشناس اقتصادی در گفتگو با گروه اقتصادی پایگاه خبری ایونانیوز، در رابطه با تاثیرگذاری یارانه اظهار کرد: یارانه به اقتصاد خانواده ها کمک می‌کند اما کمکش تاثیرگذار نیست. قطعا پول یارانه تاثیرگذار است اما به دلیل تورم و کاهش ارزش پول تاثیراتش روزبه‌روز کمتر می‌شود.

وی در پاسخ به این سوال که چرا یارانه نمی‌تواند رفع مشکل فرد و فشار اقتصادی کند؟ خاطرنشان کرد: این حرف درست است که چرا یارانه تاثیرگذاری‌هایی که ادعا میشد را ندارد و کماکان فشار معیشتی و فقر روی یارانه بگیران زیاد است.

خوش چهره افزود: لغت تاثیر این است که میزان تاثیر مهم است چون هر چیزی تاثیرگذار است و هیچ چیز بی اثر متلق نیست و یارانه تاثیر کمی دارد.

این کارشناس اقتصادی در ادامه گفت: حرف من این است که ما گروه‌های فقیری داریم که از درد فقر ناله می‌کنند و در خود می‌پیچند. اما اگر ما می‌خواهیم این درد را معالجه کنیم، مثل یک پزشکی است که به جای معالجه بیماری مسکن بدهد.

خوش چهره بیان کرد: این مسکن در ابتدا باعث آرام گرفتن درد و حتی فراموشی آن می‌شود. ولی اگر پزشک معالجه را شروع نکند که درمان درد است و این درمان درد در ایران یعنی رفع موانع از سر راه تولید و فرصت های شغلی. اگر کشاورز کارگر یا آحاد مردم موانع که بیکاری و کمبود فرصت شغلی است را برطرف نکنند و فقط مسکن بدهند بعدا باید دوز این مسکن را بالا ببرند.

وی ادامه داد: بنابراین اساس یارانه زیر سوال است و الان تورم و مشکلات دیگر آن‌را بی اثر و کم اثر می‌کند. یارانه قرار بود اقدامی مسکن وار باشد و بلافاصله بعد از آن درمان را شروع کنند اما به رفع موانع از سر راه تولید ملی کم توجهی و بی توجهی شد. و خود یارانه هم چالشی برای دولت است. قرار بر این بود که جمعیتی کمتر از ۲۰ درصد مشمول آن باشند اما دایره آن هر روز بزرگ‌تر می شود و بنابر گفته ها ۶۰ درصد مردم مستحق دریافت یارانه هستند. حالا که دایره آن گسترده‌تر شده اثرگذاری آن کاهش پیدا کرده است و رقم ۷۲ هزار تومانی یارانه، که بعضی افراد از روی غفلت و جهالت گفتند، این یارانه نیست بلکه مجموع کمک‌های پرداختی به آدم‌های خیلی فقیر در دو سه تا اشکال مختلف به این رقم برسد. در هر حال دولت نمی‌تواند رقم سه هزار میلیارد را درجا به عدد هشت هزار میلیارد در ماه برساند.

خوش چهره تاکید کرد: رفع موانع در حمایت از تولید ملی است که بعضی نقاطش بسیار برجسته و مهم است. ۹۵ درصد روغن نباتی، ۹۷ درصد چای، ۵۰ درصد برنج، گوشت، مرغ، تخم مرغ وارداتی است، درحالی که تمامی اینها فرصت‌های شغلی هستند. برای مثال با افزایش قیمت تخم مرغ، تنظیم بازار رفع موانع از سر مرغداری ها نکرده است. درحالی که مشکل آنها قابل درک بوده (وام های با بهره های بالا و هزینه های زیاد نگهداری مرغداری ها و…) است.

وی در پایان گفت: در هر حال دولت باید چه کار کنند تا مسکنی به اسم یارانه قطع شود و درمانی به اسم فرصت شغلی را بدهد تا کشاورز با کرامت از دست رنج خود استفاده کند.

 

 

  • نویسنده : نسترن شاکر